მიტროპოლიტმა იონათანმა უზენაეს სასამართლოში საჩივარი შეიტანა
უზენაესმა სასამართლომ საკასაციო განხილვის მიზნით ვინიცის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმის მასალები გამოითხოვა.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ტულჩინის ეპარქიის ყოფილმა მმართველმა, მიტროპოლიტმა იონათანმა (ელეცკიხ), თავისი ადვოკატის მეშვეობით, საკასაციო საჩივარი შეიტანა უზენაეს სასამართლოში სასჯელის წინააღმდეგ, რომლის მიხედვითაც მას 5 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა. ამის შესახებ Glavkom სასამართლოს რეესტრის მონაცემებზე დაყრდნობით იუწყება.
უზენაესმა სასამართლომ საკასაციო განხილვის მიზნით ვინიცის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმის მასალები გამოითხოვა. შეგახსენებთ, რომ 2023 წლის 7 აგვისტოს ვინიცის სასამართლომ მიტროპოლიტი დამნაშავედ ცნო უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის ოთხი მუხლით: მოქალაქეთა თანასწორობის დარღვევა, რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის გამართლება, ძალადობრივი ცვლილების მოწოდება და უკრაინის საზღვრების ცვლილების მოთხოვნით მასალების გავრცელება.
მიტროპოლიტ იონათანს მიესაჯა ხუთი წლით თავისუფლების აღკვეთა ქონების კონფისკაციით. 2024 წლის ივნისში, ვინიცის სააპელაციო სასამართლომ ეს გადაწყვეტილება უცვლელი დატოვა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2024 წლის 22 ივნისს, პატრიარქ კირილის თხოვნით, მოლაპარაკებების შედეგად, ტულჩინისა და ბრატსლავის მიტროპოლიტი იონათანი გაათავისუფლეს და გადაყვანილ იქნა რუსეთის ფედერაციაში.