რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის ხელმძღვანელმა თქვა, რომ ქრისტემ არ დაგმო სიკვდილით დასჯა
პატრიარქმა დასძინა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ ეკლესია არ მიესალმება სიკვდილით დასჯას, მას არასოდეს დაუგმია იგი, თუ ეს სასჯელი კანონის ფარგლებში განხორციელდება.
რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქის კირილმა თქვა, რომ უფალი იესო ქრისტე არ დაგმობდა სიკვდილით დასჯას, თუმცა იგი თავად გახდა მისი მსხვერპლი, იუწყება მოსკოვის პატრიარქატის პრესსამსახური. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ წმინდა წერილში არ არსებობს უშუალო აკრძალვა სიკვდილით დასჯის გამოყენების.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სიკვდილით დასჯა არ არის დაგმობილი წმინდა წერილებში. თავად უფალი იესო ქრისტე უსამართლოდ გახდა სიკვდილით დასჯის მსხვერპლი, თუმცა, წმინდა მოციქულებს არ უთქვამთ: ”ამის შემდეგ, ასეთი უსამართლობის შემდეგ, როდესაც ჩვენი უფალი იესო ქრისტე უსამართლოდ დასაჯეს სიკვდილით, ყველამ უნდა გამოვაცხადოთ, რომ ეს საშინელი და ცოდვაა სხვა ადამიანის სიცოცხლის ხელყოფა დასჯის მიზნით. ” ამ სახის არაფერი იყო ნათქვამი არსად.
მაშასადამე, რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის ხელმძღვანელმა განაგრძო: ”ჩემი აზრით, სრულყოფილი იქნებოდა, რომ სიკვდილით დასჯის მიზეზი არ არსებობს. მაგრამ ეკლესია არასოდეს დაჟინებით არ მოითხოვდა, რომ აუცილებელი იყო ამ სასჯელის გაუქმება - იგი დაფუძნებულია პავლე მოციქულის სიტყვებზე ,, ხოლო გარეშენი იგი ღმერთმან განიკითხნეს; და მოსპოთ უკეთური იგი შორის თქუენსა.".