უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურე უმე-ის დაცვისთვის წინა ხაზზე გაგზავნეს
92-ე ბატალიონის 107-ე ბრიგადის უმცროსმა სერჟანტმა ტიმკო ლეონიდმა თქვა, რომ მეთაურმა უმე-ის მორწმუნე ლარისა ზბურლიუკი გაგზავნა "ნულზე", რადგან მან გაბედა ეკლესიის დასაცავად ხმის ამოღება. ვიდეო გადაიღო და შემდეგ TikTok-ზე გგანათავსა მეუ-ს „მღვდელმა“ ბლოგერმა ვასილი კოვტაშმა.
„აღსანიშნავია, რომ უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამხედრო ოფიცერი ღიად, კამერის წინ, ფრონტის ხაზზე საბრძოლო ბრიგადების ადგილმდებარეობის შესახებ საუბრობს და მას პასუხისმგებლობას არავინ აკისრებს“, - წერენ ამ ვიდეოზე კომენტარს სოც. ქსელებში.
ახლა ვასილი კოვტაშის გვერდზე ამ კომენტარს თითქმის 20000 ნახვა აქვს.
ასევე მართლმადიდებლურ საჯარო გვერდებზე ისინი წერენ, რომ ლარისა ზბურლიუკი, უმე-ის მრევლი, რომელიც, როგორც სამხედრო, გამოდიოდა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დასაცავად, აღარ მსახურობს: "უფალმა იხსნა იგი სიკვდილისგან".
როგორც მჟკ წერდა, ვიდნევოში მეომრის დაკრძალვაზე, მეუ-სა და უბკე-ის პროვოკაციის შემდეგ, უმე-ის ტაძარი წაართვეს.