უმე-ს ლვოვის ეპარქიის სამრევლომ უარყო თავისი ლიკვიდაცია სსა-ში
უმე-ს სამრევლოს მნათემ სოფელ პრისლეპში განაცხადა, რომ რელიგიური ორგანიზაცია აგრძელებს მოქმედებას როგორც იურიდიული პირი.
ლვოვის ოლქის ტურკოვსკის რაიონის სოფელ პრისლეპის წმინდა მოწამეთა კვიპრიანესა და იუსტინეს ტაძრის მნათემ პეტრე კუდრიჩმა უარყო ლვოვის საოლქო სამხედრო ადმინისტრაციის განცხადება მათი მრევლის ლიკვიდაციის შესახებ, იუწყება «Перший козацький».
კუდრიჩმა ამ განცხადებას აბსურდი და ორმაგი დანაშაული უწოდა. მან ხაზი გაუსვა, რომ უმე-ს წმინდა მოწამეთა კვოპრიანესა და იუსტინეს სახელობის სამრევლოს რელიგიური ორგანიზაცია მოქმედებს როგორც იურიდიული პირი და მას არ მიუცია თანხმობა მეუ-ში გადასვლასა და ლიკვიდაციაზე.
„ჩვენ გვაქვს ყველა აუცილებელი დოკუმენტი. კერძოდ, წესდება. ჩვენ არავისთვის არ მიგვიცია უფლება, რომ ჩვენი სამრევლო წარადგინოს ჩვენი სახელით. თუ ჩვენი სამრევლოს ლიკვიდაცია მართლაც მოხდა, ეს ორმაგი უკანონობაა. ეს კანონისა და უკრაინის კონსტიტუციის ეხეში დარღვევაა“, - განაცხადა მან.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, მასმედიაში გაჩნდა ინფორმაცია, რომ 2024 წლის 4 ნოემბრის მდგომარეობით ლვოვის ოლქის ტერიტორიაზე რეგისტრირებულად რჩება უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სამი რელიგიური სამრევლო.