წითელი ჯვარი მიმართავს დონორებს, დაეხმარონ ლიბანს
წითელი ჯვრისა და წითელი ნახევარმთვარის გენერალური მდივანი: მსოფლიო საზოგადოება უნდა გაერთიანდეს ამ რეგიონის წინაშე მდგარი პრობლემების პოლიტიკური გადაწყვეტის მოსაძებნად.
2024 წლის 5 ოქტომბერს წითელი ჯვრისა და წითელი ნახევარმთვარის საზოგადოებების საერთაშორისო ფედერაციამ დახმარება სთხოვა საერთაშორისო საზოგადოებას და მოუწოდა დონორებს მთელს მსოფლიოში დაეხმარონ ისრაელ-ჰეზბოლას ომის მსხვერპლს ლიბანში, იტყობინება Associated Press.
წითელი ჯვრისა და წითელი ნახევარმთვარის საზოგადოებების საერთაშორისო ფედერაციის გენერალურმა მდივანმა იაგან ჩაპაგაინმა შეკრებილების ყურადღება მიიპყრო 30-ზე მეტი თანამშრომლისა და მოხალისეების დაღუპვაზე და სამედიცინო მუშაკებს შორის მძიმე დაზიანებებზე.
”ეს წლების წინ გაუგონარი იყო”, - თქვა ჩაპაგაინმა 30 გარდაცვლილზე.
ჯაგან ჩაპაგაინმა Associated Press-ს ესაუბრა ბეირუთის თავშესაფრებში ომის მსხვერპლთა სწრაფად მზარდ საჭიროებებზე. ჩაპაგაინმა თქვა: „ისრაელისა და ჰეზბოლას შორის 13-თვიანმა ომმა ლიბანში 3000-ზე მეტი ადამიანი იმსხვერპლა და 13000-ზე მეტი დაშავდა. ასობით ათასი იძულებით გადაადგილებული ადამიანი თავშესაფრებში იმყოფება პატარა ქვეყანაში, რომელიც ისტორიულ ეკონომიკურ კრიზისს განიცდის.
წითელი ჯვრისა და წითელი ნახევარმთვარის საზოგადოებების საერთაშორისო ფედერაციის გენერალურმა მდივანმა თქვა, რომ ადამიანებს, რომლებიც რჩებიან საზოგადოებრივ ცენტრებში მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ზამთრის მოახლოებასთან ერთად სჭირდებოდათ ჰიგიენის ნაკრები, არასაკვები ნივთები, საბნები და გამათბობლები.
„გლობალურმა საზოგადოება უნდა გაერთიანდეს იმ პრობლემების პოლიტიკური გადაწყვეტის მოსაძებნად, რომლებსაც ეს რეგიონი აწყდება ათწლეულების განმავლობაში“, - განაცხადა ჩაპაგაინმა გამოსვლის დასასრულს.
მჟკ ადრე წერდა, რომ ეკლესიათა მსოფლიო საბჭომ მოუწოდა მშვიდობის დამყარებისკენ ლიბანსა და ღაზას სექტორში.