კიევში, კორჩინსკი, რომელმაც მოუწოდა უმე-ის ეკლესიების განადგურებისკენ, ლავრაში სიტყვით გამოვიდა
2024 წლის 4 ნოემბერს, კიევ-პეჩერის ლავრას წმინდა მიძინების სატრაპეზო ტაძარში, რადიკალური ნაციონალისტური ჯგუფის "ძმობა" ხელმძღვანელმა დიმიტრი კორჩინსკიმ გამართა "ლოცვითი კრება", რომლის დროსაც ორგანიზაციის მებრძოლები დაჯილდოვდნენ მედლებით მათი მონაწილეობისთვის უახლეს ბრძოლებში. ამის შესახებ კორჩინსკიმ ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე განაცხადა.
„საძმოს ერთობლივი ლოცვა გაიმართა ლავრაში, რომლის დროსაც ჩვენს მებრძოლებს გადაეცათ თავდაცვის სამინისტროს მედლები ბოლო ბრძოლებში მონაწილეობისთვის“, - წერს კორჩინსკი.
ადრე დიმიტრი კორჩინსკიმ საჯაროდ მოუწოდა უმე-ის ეკლესიების განადგურებისკენ. როგორც მჟკ იტყობინება, კორჩინსკიმ მოუწოდა უმე-ის ეკლესიებში შესვლისკენ და თუ იქ მოსკოვის წიგნები ან ხატები აღმოჩნდებოდა, დაეწვათ ისინი, „უკეთესია, ეკლესიებთან ერთად“. ის ამტკიცებდა, რომ ასეთი ქმედებები გამართლებულია და უმე-ის ეკლესიებს "საქათმეები" უწოდა.