ლვოვის ადმინისტრაცია, მედიის მხარდაჭერით, დევნის უმე-ის თემებს
ლვოვის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაცია, რადიკალი აქტივისტებისა და ადგილობრივი მედიის მხარდაჭერით, აძლიერებს ზეწოლას რეგიონში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დარჩენილ რელიგიურ თემებზე. ამ კამპანიის ფარგლებში გამოცემა Suspilne.Lviv-მა გამოაქვეყნა ლვოვის რეგიონის მაცხოვრებლების პერსონალური მონაცემები და მისამართები, რომლებიც ეჭვმიტანილები არიან კერძო სახლებში საიდუმლო რელიგიური მსახურების მოწყობაში.
გამოცემის თქმით, უმე-ის სამი რელიგიური გაერთიანება ოფიციალურად არის რეგისტრირებული ლვოვის რეგიონში. ეს თემები მდებარეობს ლვოვში, რადეხოვსა და სოსნოვკაში. ჟურნალისტებმა სამივე დასახლება მოინახულეს, რათა გაერკვიათ, ატარებენ თუ არა უმე-ის მორწმუნეები საიდუმლო სამსახურებს, მიუხედავად აკრძალვებისა და საზოგადოების ზეწოლისა.
გამოცემა ციტირებს რადეხოვის ადგილობრივ მცხოვრებს, ანატოლი გარაშევიჩს, რომლის სახლიც უმე-ის ეკლესიის გვერდით მდებარეობს. მისი თქმით, ექვსი თვეა ამ ტაძარში ღვთისმსახურება არ ჩატარებულა: „ახლაც ყველაფერი დაკეტილია. სიმბოლურია, რომ ეკლესია, სადაც პუტინისთვის ლოცულობდნენ, მშვიდობის ქუჩაზე მდებარეობს“.
ჟურნალისტები ასევე ეწვივნენ ლვოვს და სოსნოვკას საცხოვრებელი და კომერციული შენობების მფლობელებს სასაუბროდ, რომლებსაც, მათი ვარაუდით, შეეძლოთ თავიანთი სახლები დაეთმოთ უმე-ის მორწმუნეებისთვის რელიგიური რიტუალის ჩასატარებლად. „კორესპონდენტებს კარი არ გაუღეს. მეზობლები აცხადებენ, რომ იქ მსახურება არ ტარდება“, - წერს გამოცემა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე ლვოვში შეშფოთებულნი იყვნენ, რომ მას შემდეგ, რაც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეები განდევნეს მათი ეკლესიებიდან, აგრძელებენ შეკრებას ლვოვის რეგიონის ბინებსა და ეზოებში ღვთისმსახურებისთვის. მედია მოუწოდებს გამომწერებს, მიუთითონ მისამართი, სადაც უმე-ის მორწმუნეები ლოცულობენ.