შოსტაცკის მშობლიურ სოფელში უმე-ს ტაძრის გუმბათი დაამონტაჟეს
ეკლესიის გუმბათებისა და ჯვრების კურთხევის რიტუალი, რომელიც აშენდა სქიზმატიკოსთა მიერ მიტაცებულის სანაცვლოდ, შეასრულა ხმელნიცკისა და სტაროკონსტანტინოვსკის მიტ. ანტონმა.
2021 წლის 29 სექტემბერს, ღვთისმშობლის ხატის , "მიჰხედე სიმდაბლესა",დღესასწაულზე ხმელნიცკის რაიონის სოფელ რაიკოვსში, გუმბათები აკურთხეს და დაამონტაჟეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ახალ ტაძარზე.
რაიკოვცი არის "იერარქის" სიმეონ შოსტატსკის პატარა სამშობლო და ის ზოგჯერ სტუმრობს ადგილობრივ ეკლესიას მთავარანგელოზის მიქაელის სახელობის ტაძარს, რომელიც დიდი ხანია "გადაცემულია" მეუ-სთვის.
რაქივცის უმე-ს საზოგადოებამ, რომელმაც განიცადა სქიზმატიკა, თვითონ დაიწყო ახალი ეკლესიის მშენებლობა, დღეს კი ხმელნიცკის ეპარქიის მმართველმა ეპისკოპოსმა აკურთხა გუმბათები და გუმბათოვანი ჯვრები. ამის შესახებ მჟკ- ს განუცხადა ეპარქიის სასულიერო პირმა, რელიგიათაშორისი ურთიერთობების კომიტეტის თავმჯდომარემ, დეკანოზმა მიხეილ ვარახობამ.
"დღეს ტაძარზე გუმბათები და ჯვრები იქნა დამონტაჟებული", - თქვა მღვდელმა. - მიტროპოლიტმა ანტონიმ აკურთხა ისინი, მეც იქ ვიყავი და მე თვითონ ავწიე ისინი 20 მეტრის სიმაღლეზე და აღვმართე ჯვარი. ჩვენმა ვლადიკამ თქვა, რომ რადგან დღეს არის ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ხატის დღესასწაული "მიჰხედე სიმდაბლესა", ეს ტაძარიც იქნება ამ ხატის სახელობის. "
შოსტატსკის პატარა სამშობლოში, მისმა თანამოაზრეებმა მეუ-ში "გადაიყვანეს" ხმელნიცკის ეპარქიის არაერთი მრევლი, ხოლო მართლმადიდებლური თემები, მაგალითად, მეზობელ სოფელ რაიკოვსში, კვლავ აგრძელებენ ბრძოლას თავიანთი უფლებებისთვის. უმე– ის ყოფილი არქიმანდრიტი, იობ ვოზბორსკი, რომელიც არის 11 სოფლის გაერთიანების ტერიტორიული საზოგადოების ხელმძღვანელი, ასევე აქტიურად არის ჩართული „გადასვლებში“.