,,მარჯვენა სექტორმა"გამოაცხადა მონაწილეობა უმე– ის 50 ეკლესიის ჩამორთმევაში
უკრაინელი რადიკალების ერთ-ერმა ლიდერმა მოწოდება გააკეთა შეეწინააღმდეგონ უმე-ს ახალი ტაძრების მშენებლობას.
,,მემარჯვენე სექტორის’’ წევრებმა მიიღეს მონაწილეობა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის 50 – მდე ეკლესიის ხელში ჩაგდებაში, თქვა რადიკალების ერთ – ერთმა ლიდერმა ვასილ ლაბაიჩუკმა მის youtube არხზე გამოქვეყნებულ ვიდეოში. მან ნაციონალისტების ქმედებებს უწოდა "დახმარება უკრაინის ეკლესიაში გადასვლისათვის". ”ჩვენ სერიოზული პროგრესი გვაქვს ამ საკითხში. დაახლოებით 50 საზოგადოებამ მიიღო ჩვენი დახმარება ამა თუ იმ გზით, ” - თქვა ლაბაიჩუკმა.
მან ასევე ისაუბრა უშუალო მონაწილეობაზე უმე-ის ეკლესიების ძალადობრივი გზით ჩამორთმევაში. კერძოდ, ჯერ კიდევ 2015 წლის სექტემბერში, ლაბაიჩუკი იყო ერთ -ერთი ლიდერი სოფელ კატერინოვკაში მდებარე ეკლესიის სკანდალური ჩამორთმევისას, რომლის დროსაც უმე– ის ბევრმა მორწმუნემ მიიღო სერიოზული დაზიანებები, მათ შორის მოტეხილობები. ახლა "მარჯვენა სექტორის" წევრი აღშფოთებულია იმით, რომ თავდამსხმელების მიერ დაზარალებული თემები აშენებენ ახალ ეკლესიებს თავიანთ სოფლებში.
ლაბაიჩუკმა მოუწოდა თავის მხარდამჭერებს შეეწინააღმდეგონ უმე– ის ახალი ეკლესიების მშენებლობას იმ დასახლებებში, სადაც ისინი დაიკავეს სქიზმატიკოსებმა და დაემუქრა რადიკალებს ახალი ქმედებებით. "ჩვენ ვიბრძვით , ჩვენ აუცილებლად გადავლახავთ და ჩვენი ერი დაამარცხებს მოსკოვის ბოროტებას", - თქვა "მარჯვენა სექტორის" ერთ -ერთმა ლიდერმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, რადიკალებმა ჩაატარეს საპროტესტო,აქცია ჩამორთმეული ეკლესიების ნაცვლად უმე-ის ახალი ეკლესიების მშენებლობის წინააღმდეგ.