პოლტავაში უმე-ის წმინდა ჯვრის მონასტერი დანგრევის საფრთხის ქვეშაა
6 ნოემბერს, ურბანული დაგეგმარების კომისიის სხდომაზე, პოლტავას საქალაქო საბჭოს საბინაო და კომუნალური მომსახურების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ტარას პანასენკომ განაცხადა, რომ განადგურებულია სერპენტინი, რომელიც აკავშირებს ქალაქის ცენტრალურ ნაწილს მონასტირსკაია გორას მიკრორაიონთან, საშიშროებას წარმოადგენს უმე-ის წმიდა ჯვრის მონასტერზე. ამის შესახებ ვებგვერდი Poltava 0532 იტყობინება.
პანასენკოს თქმით, კონტრაქტორი ახორციელებს ჯვრის მონასტრის შენობების ყოვლისმომცველ გეოდეზიურ შესწავლას. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ფერდობზე მდებარე გალავნის მდგომარეობას და კელიებს, სადაც მონაზვნები ცხოვრობენ. შენობების გამოვლენილი დაზიანება საჭიროებს დეტალურ ანალიზს.
ყველა კვლევის დასრულების და შესაბამისი დოკუმენტაციის შევსების შემდეგ, კონტრაქტორი წარადგენს თავისი მუშაობის შედეგებს, ასევე წინადადებებს შემდგომი საპროექტო და აღდგენითი სამუშაოებისთვის. მოსალოდნელია, რომ ყველა საჭირო ღონისძიება ნოემბრის ბოლომდე დასრულდება.
„მთაზე მეწყერია. ისინი ათვალიერებენ განყოფილების ყველა ფენას და ხედავენ, როგორ მიმდინარეობს განადგურება“, - განმარტა ჩინოვნიკმა.