კსა-ში უმე-ის წინამძრვრის 80 წლის იუბილესადმი მიძღვნილი გამოფენა გაიხსნა
გამოფენა ჩერნივცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტმა მელეტიმ გახსნა. ფოტო: КДАиС გამოფენა ჩერნივცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტმა მელეტიმ გახსნა. ფოტო: КДАиС
გამოფენის გახსნა ასევე ემთხვევა უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრეს აღსაყდრების 10 წლისთავს.
კიევის სასულიერო სკოლებში, შეკრების დღის ფარგლებში, 2024 წლის 9 ნოემბერს, ეკლესიის არქეოლოგიური მუზეუმის შენობაში გაიმართა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვრის აღსაყდრების 10 წლისთავისადმი მიძღვნილი გამოფენის გახსნა მისი დაბადების 80 წლისთავზე. ამის შესახებ კსა და ს-ის პრესსამსახური წერს.
უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრეს ლოცვა-კურთხევით გამოფენა ჩერნივცისა და ბუკოვინის მიტროპოლიტმა მელეტიმ გახსნა. გახსნას ასევე ესწრებოდნენ უმე-ის წმინდა სინოდის საგანმანათლებლო კომიტეტის თავმჯდომარე, ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტი კლიმენტი და უმე-ის სხვა ეპისკოპოსები.
ექსპონატები წარმოადგინა მუზეუმისა და აკადემიური ბიბლიოთეკის ხელმძღვანელმა, კიევის სასულიერო აკადემიის ასოცირებულმა პროფესორმა, არქიმანდრიტმა დამასკემ (გედმა).
გამოფენა მოიცავდა მისი უნეტარესის კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტ ონოფრეს სამსხვერპლო და პირადი ნივთების ნაწილს, მათ შორის ჟილეტებს, მიტრასა და მანტიას, რომლებშიც მისი უნეტარესი იყო აღსაყდებული; აღსაყდრების პანაგიები და ჯვრები; ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიების მეთაურების მიერ შემოწირული კვერთხები; სახარება რუსეთის ნათლობის 1030 წლისთავისთვის, სხვადასხვა კვერთხი, ორდენები, ლიტურგიული წიგნები, ჯილდოები და საეკლესიო ჭურჭელი.