ხუსტში მამაკაცი სოციალურ ქსელებში მეუ-ს კრიტიკის გამო დააჯარიმეს
ზაკარპატიის ოლქის ხუსტის რაიონულმა სასამართლომ ხუსტის მკვიდრი ივან მიკულიაკი დამნაშავედ ცნო მეუ-ს წინააღმდეგ „რელიგიური მტრობისა და სიძულვილის წაქეზებაში“, იუწყება «Патриоты Украины».
სასამართლოს მასალები მიუთითებს, რომ 2022 წლის აგვისტოში ივან მიკულიაკმა შექმნა ფეისბუქის გვერდი, სადაც გამოაქვეყნა შეტყობინება მეუ-ს დისკრედიტაციის შესახებ. თავის პუბლიკაციაში მან მეუ-ს "ათეისტები" და "მართლმადიდებლური სარწმუნოების მოწინააღმდეგეები" უწოდა და ასევე აღშფოთებული იყო, რომ, მისი თქმით, მორწმუნეებს არ აძლევდნენ ლოცვის უფლებას პოჩაევის ლავრაში. იმავე წლის ოქტომბერში მიკულიაკმა დაადანაშაულა მეუ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ქონებისა და ეკლესიების მიტაცებაში და ახსენა "სატანური სინოდი".
პროკურატურის ერთ-ერთი მთავარი არგუმენტი იყო კომენტარი, რომელშიც მიკულიაკი აკრიტიკებდა ცვლილებებს რელიგიური დღესასწაულების აღნიშვნაში და უწოდებდა მეუ-ს ხელმძღვანელის ეპიფანეს ქმედებებს "ღალატი".
იმისდა მიუხედავად, რომ ივან მიკულიაკმა არ აღიარა თავისი დანაშაული, მოსამართლე მიხაილ დოვჟანინმა იგი დამნაშავედ ცნო უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 მუხლის 1 ნაწილით და დააკისრა ჯარიმა 3400 გრივნა. გარდა ამისა, მიკულიაკი ვალდებულია გადაიხადოს 7 ათასზე მეტი გრივნა სასამართლო ექსპერტიზისთვის.
როგორც ადრე გავრცელდა ინფორმაცია, ცნობილი გახდა, რომ მჟკ-ს საქმეზე პროკურატურა განმარტავს მეუ-ს ქმედებების ნებისმიერ კრიტიკას, როგორც „უკრაინის სახელმწიფოს და მისი ყველა ატრიბუტის განადგურებას“.