მეცნიერებმა სიცოცხლესა და სიკვდილს შორის მესამე მდგომარეობა აღმოაჩინეს - მედია
თანამედროვე მეცნიერება მიუახლოვდა სხეულის უჯრედების ახალი მდგომარეობის აღმოჩენის ზღურბლს, რომელიც მდებარეობს სიცოცხლესა და სიკვდილს შორის.
ვაშინგტონის უნივერსიტეტის პროფესორ პიტერ ნობლის და კალიფორნიის ქალაქ City of Hope ეროვნული სამედიცინო ცენტრიდან ალექს პოჟიტკოვის კვლევამ აჩვენა, რომ სხეულის სიკვდილის შემდეგ უჯრედებს შეუძლიათ ფარული შესაძლებლობების გააქტიურება, წერს Euronews.
მათი მონაცემებით, მკვდარი ორგანიზმის უჯრედები, რომლებიც ექვემდებარება ნუტრიენტების, ჟანგბადის ან ბიოელექტრული სიგნალების არსებობას, შეუძლიათ რეორგანიზაცია და თუნდაც შეიძინონ სრულიად ახალი ფუნქციები, რომლებიც მათთვის ხელმისაწვდომი არ იყო სიცოცხლის განმავლობაში.
მაგალითად, ბაყაყის კანის უჯრედებს სიკვდილის შემდეგ შეუძლიათ თვითორგანიზება მრავალუჯრედიან სტრუქტურებად, სახელწოდებით „ქსენობოტები“. ისინი იწყებენ სპონტანურ მოძრაობას და შეუძლიათ ადაპტაცია ხელოვნურ პირობებში, როგორიცაა პეტრის ფინჯანი.
მეცნიერებმა ასევე აღმოაჩინეს, რომ სიკვდილის შემდეგ ადამიანის ფილტვის უჯრედებს შეუძლიათ გაერთიანდნენ და შექმნან ახალი სტრუქტურები, რომლებსაც „ანთრობოტებს“ უწოდებენ.
ეს აღმოჩენები ეჭვქვეშ აყენებს დიდი ხნის გავრცელებულ აზრს, რომ უჯრედები მთლიანად განადგურებულია სიკვდილის შემდეგ. თვითგანკურნების და ადაპტაციის უნარი დამოკიდებულია გარემოზე, უჯრედების მეტაბოლურ აქტივობაზე და მათი შენარჩუნების მეთოდებზე.
აღმოჩნდა, რომ სიკვდილის შემდეგაც კი, სხვადასხვა ტიპის უჯრედებს აქვთ სიცოცხლისუნარიანობის შესანარჩუნებლად სხვადასხვა დრო. მაგალითად, ადამიანის სისხლის თეთრი უჯრედები, ჩვეულებრივ, აქტიური რჩება 86 საათამდე, თაგვის კუნთების უჯრედებს შეუძლიათ რეგენერაცია 14 დღემდე, ხოლო ცხვრისა და თხის ფიბრობლასტების იმპლანტაცია შესაძლებელია ერთი თვის შემდეგ.
ამ სფეროში კვლევები 15 წელზე მეტია მიმდინარეობს და თავდაპირველად სამეცნიერო საზოგადოება მას ეჭვით შეხვდა. თუმცა, 2017 წელს მეცნიერებმა აღმოაჩინეს, რომ დაახლოებით ათასი გენი აქტიური რჩება თევზებსა და თაგვებში სიკვდილის შემდეგ. ამ აღმოჩენამ ახალი ბიძგი მისცა ბიოლოგიური პროცესების გაგებას, რომლებიც ხდება ორგანიზმის სიკვდილის შემდეგ.
პროფესორი ნობლი და ალექს პოჟიტკოვი თვლიან, რომ ამ აღმოჩენამ შეიძლება გამოიწვიოს რევოლუციური მიღწევები რეგენერაციულ მედიცინასა და იმუნოლოგიაში. ისინი ვარაუდობენ, რომ ასეთი კვლევა არა მხოლოდ ხელს შეუწყობს ქსოვილის აღდგენას ტრავმის შემდეგ, არამედ მოითხოვს სიკვდილის შესახებ სამართლებრივი კონცეფციების გადახედვას.
„ჩვენ სიცოცხლისა და სიკვდილის შესახებ ფუნდამენტური საკითხების გაგების ზღვარზე ვართ“, ასკვნიან მეცნიერები.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უკრაინელების ნახევარზე მეტს კრემაციის პროცესის მიმართ პოზიტიური დამოკიდებულება აქვს.