რმეს-ის გერმანიის ეპარქია ხსნის მონასტერს ბავარიის უძველეს ციხესიმაგრეში
გერმანიაში, 2024 წლის 10 ნოემბერს, წმ. იობ პოჩაევსკის მონასტერში საზეიმოდ აღნიშნა სეიფრიდსბერგის ციხის გასაღების გადაცემა, რომელიც ბავარიის მიწაზე მდებარეობს. „გერმანიის ეპარქიის ცნობარის“ მიხედვით, მომავალი მონასტრის კედლებთან პირველ ლოცვაში მონაწილეობის მისაღებად მთელი ქვეყნიდან 500-მდე მორწმუნე ჩამოვიდა.
ზეიმის მონაწილეებს შორის იყვნენ ბერლინისა და გერმანიის მიტროპოლიტი მარკი, შტუტგარტის ეპისკოპოსი იობი და წმინდანის სახელობის მონასტრის ძმები, სასულიერო პირები, გერმანიის ეპარქიის სხვადასხვა სამრევლოების მრავალრიცხოვანი მრევლი, მონასტრის ქველმოქმედნი, ასევე ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები.
შტუტგარტის ეპისკოპოსმა იობმა (ბანდმანმა) მადლობა გადაუხადა ყველა დამსწრეს. „ახალი ეტაპი დაიწყო როგორც მთლიანად გერმანიაში მართლმადიდებლობისთვის, ასევე სეიფრიდსბერგის ციხისთვის, რომელიც მრავალი წლის განმავლობაში უყურადღებოდ იყო მიტოვებული“, - თქვა შტუტგარტის ეპისკოპოსმა იობმა (ბანდმანმა).
მეუფის თქმით, უახლოეს მომავალში სპეციალისტები შენობის დეტალურ დიაგრამებს შეადგენენ და ციხეში სამუშაოების ზუსტი დაგეგმვა დაიწყება.