პოლიტ. მსოფლიო კონფერენციაზე ბართლომემ დაგმო რელიგიური ფანატიზმი
„ახალი მსოფლიო წესრიგის პატრიარქი“,-ასეთი რეაგირება ჰქონდათ Facebook-ის მომხმარებლებს ფანარიონის გამოსვლაზე.
1ოქტომბერს კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ მსოფლიო პოლიტიკის XIV კონფერენციის გახსნაზე, რომელიც იმართება აბუ-დაბიში (არაბთა გაერთიანებული ემირატები) 2021 წლის 1 -დან 3 ოქტომბრამდე, დაგმო რელიგიური ფანატიზმისა და შეუწყნარებლობის შემთხვევები, აღნიშნა რა რელიგიის მნიშვნელობა ადამიანებისა და ერების მშვიდობიანი თანაარსებობისათვის, იუწყება orthodoxtimes.com.
ფანარიონის მეთაურმა აუდიტორიას მიმართა ფრანგულ ენაზე და მოუწოდა სოლიდარობისკენ, გულახდილობისკენ, პასუხისმგებლობისა და ერთობლივი ქმედებებისკენ, აღნიშნა რა დიალოგის მნიშვნელობა როგორც პრობლემის გადაწყვეტის საშუალება.
იმავე დღეს პატრიარქი ბართლომე ქალკედონიის მიტროპოლიტ ემანუელისა და ვარნავის საპატრიარქოს დიაკვნის გრიგორიადის თანხლებით შეხვდა გაერთიანებულ არაბთა საემიროების შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილეს საიფ ბენ ზად ალ ნახაიანს.
Facebook-ის მომხმარებლებმა, ამ პუბლიკაციის კომენტირებისას ფანარიონის მეთაურს ახალი მსოფლიო წესრიგის პატრიარქი უწოდეს. Irini Kilakos -მა Orthodox Times -ის Facebook – «Patriarch of the NWO» -ს გვერდზე ახალი ამბების ქვეშ დატოვა კომენტარი (ახალი მსოფლიო წესრიგის პატრიარქი,-რედ.).
როგორც ადრე მჟკ იუწყებოდა, ფანარიონის მეთაური შეხვდა მამა ფრანცისკეს და ანგლიკანთა მეთაურს ვატიკანში.