პესკში აკურთხეს ახალი ტაძარი,რომელიც აშენდა მეუ-ს მიერ ჩამორთმეულის ნაცვლად
მთავარეპისკოპოსმა ნათანაელმა აკურთხა ტაძარი. ფოტო: pravoslavna.volyn.ua მთავარეპისკოპოსმა ნათანაელმა აკურთხა ტაძარი. ფოტო: pravoslavna.volyn.ua
მთავარეპისკოპოსმა ნათანაელმა აკურთხა ტაძარი, რომელიც ააშენა უმე-ის საზოგადოებამ სოფელ პესკში, რომელიც დაზარალდა მეუ– ს დარბევით.
2021 წლის 3 ოქტომბერს ვოლინისა და ლუცკის მთავარეპისკოპოსმა ნათანაელმა (კრიკოტა) შეასრულა ეკლესიის კურთხევის რიტუალი. წმინდა გიორგის სახელობის ტაძარი ბერესტეჩკოვის რაიონის სოფელ პესკში ააშენა უმე-ს საზოგადოებამ, რომელმაც გადაიტანა მეუ-ს მხარდამჭერების მიერ ეკლესიის დარბევა, იუწყება ვოლინის ეპარქიის პრესსამსახური.
ტაძრის კურთხევის შემდეგ ვლადიკა ნათანაელმა ჩაატარა პირველი საღმრთო ლიტურგია ახალ ეკლესიაში.
ეპისკოპოსს ემსახურებოდნენ ბერესტეჩკოვსკის ოლქის წინამძღვარი, დეკანოზი დიმიტრი პეტრუშჩაკი, ადგილობრივი ეკლესიის წინამძღვარი, დეკანოზი ბოგდან ქრისტინეცი, ეპარქიის კანცელარიის უფროსი, არქიმანდრიტი პაისი (ხომიჩი), ეპარქიის სასულიერო პირები და სხვა მღვდელმსახურები.
მისი უნეტარესის მიტროპოლიტ ონუფრის ლოცვა -კურთხევით, ვლადიკამ მიანიჭა ეკლესიის წინამძღვარს უფლება, იმსახუროს საღმრთო ლიტურგიაზე ღია კარებით, ქერუბიმთა გალობამდე.
წირვის დროს ისინი განსაკუთრებით ლოცულობდნენ უკრაინაში მშვიდობისა და მართლმადიდებლობის ერთიანობისთვის, ასევე კორონავირუსის ეპიდემიის დასრულებისათვის.
წირვის დასრულების შემდეგ, მთავარეპისკოპოსმა ნათანაელმა მისასალმებელი სიტყვით მიმართა მორწმუნეებს. ვლადიკამ ასევე დააჯილდოვა მრევლი და ანდრეი ბიბა, რომლებიც დაეხმარნენ ეკლესიის მშენებლობაში. მეცენატი, რომელსაც სძულდათ რადიკალებს უმე-ს დაზარალებული მრევლისთვის ტაძრის მშენებლობაში გაწეული დახმარების გამო, მიენიჭა ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ვოლინის ხატის მედალი.
როგორც მჟკ იტყობინება, 16 თებერვალს აქტივისტთა ჯგუფმა, უმე(კ)– ს ადგილობრივმა მღვდელმა ვლადიმერ კურჩინმა და მეზობელი სოფლის ბერესტეჩკას მაცხოვრებლებმა დაიკავეს უმე-ს ეკლესია სოფელ პესკში. მეუ– ში გადასვლის შესახებ განცხადებების საწინააღმდეგოდ, სოფელში მართლმადიდებლური გაერთიანება გადარჩა. მორწმუნეები ღვთისმსახურებაზე დადიოდნენ  თავიანთი წინამძღვრის ავტოფარეხში მოწყობილ სამლოცველოში, შემდეგ კი ააგეს ახალი ტაძარი.