ტრამპის დეპარტამენტს უხელმძღვანელებს ამერიკელი პოლიტიკოსი, რომელიც აკრიტიკებდა უმე-ის დევნას
აშშ-ის ახალმა პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა გამოაცხადა „მთავრობის ეფექტიანობის დეპარტამენტის“ შექმნა, რომლის ხელმძღვანელები იქნებიან რესპუბლიკელების პრეზიდენტობის ყოფილი კანდიდატი ვივეკ რამასვამი, ასევე ილონ მასკი, იუწყება apnews.
ტრამპმა თქვა, რომ მასკი და რამასვამი იმუშავებენ აშშ-ს მართვისა და ბიუჯეტის ოფისთან, რათა „განახორციელონ ფართომასშტაბიანი სტრუქტურული რეფორმები და შექმნან სამეწარმეო მიდგომა მთავრობის მიმართ, როგორც არასდროს“. მან დასძინა, რომ ეს ნაბიჯი შოკში ჩააგდებს სამთავრობო სისტემებს.
ვივეკ რამასვამი ცნობილია თავისი განცხადებებით უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნასთან დაკავშირებით. 2023 წლის ნოემბერში მაიამიში რესპუბლიკური დებატების დროს მან თქვა, რომ უკრაინა არ არის დემოკრატიული ქვეყანა, რადგან იქ ქრისტიანებს დევნიან. ”ეს არის რეალურად ის, რაც ხდება. ამას აკეთებენ უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან მიმართებაში. აკრძალეს. უკრაინის პარლამენტმა ეს გასულ კვირას გააკეთა ჩვენი დოლარის მხარდაჭერით“, - თქვა რამასვაიმმა და მოუწოდა თანამოსაუბრეებს დაგმონ უკრაინის ხელისუფლება „ქრისტიანობის აკრძალვისთვის“.
შეგახსენებთ, რომ აშშ-ის ვიცე-პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპის გუნდიდან, ჯ.დ. ვენსმა, არაერთხელ დაგმო უკრაინის ხელისუფლება უმე-ის დევნის გამო. კერძოდ, მან განაცხადა, რომ თუ ომი უკრაინაში ქრისტიანული თემის განადგურებას გამოიწვევს, ეს იქნება შეერთებული შტატების სირცხვილი.