უმე – ზე ზეწოლამ გამოიწვია ჩვენი ერის მობილიზება, - ეპისკოპოსი ვიქტორი
უმე-ს მორწმუნეების ლოცვითი დგომა უმაღლეს რადასთან 2021 წლის 21 აგვისტოს. ფოტო: pravoslavie.ru უმე-ს მორწმუნეების ლოცვითი დგომა უმაღლეს რადასთან 2021 წლის 21 აგვისტოს. ფოტო: pravoslavie.ru
საზოგადოებრივი გაერთიანება "ერისკაცების" შექმნამ აჩვენა ეკლესიის მტრებს დიდი რაოდენობით მორწმუნეთა მზადყოფნა დაუდგეს გვერდით უმე- ს, თქვა იერარქმა.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა ევროპულ საერთაშორისო ორგანიზაციებში, ბარიშევის ეპისკოპოსმა ვიქტორმა ინტერნეტ პორტალ Pravoslavie.RU– სთან ინტერვიუში ისაუბრა უკრაინაში საზოგადოებრივი გაერთიანების „ერისკაცების“ გამოჩენის მიზეზებზე და მის მხარდაჭერაზე უმე- ის მორწმუნეების მიმართ.
ეპისკოპოსის თქმით, გაერთიანების შექმნა განპირობებულია იმით, რომ უკრაინაში ეკლესია დევნილია და ხელისუფლების ზეწოლის ქვეშ იმყოფება, როგორც ეს წინა ეპოქებში ხდებოდა. მან შეადარა "ლაიტები" და მე -17 საუკუნის ძმობა, რომლებმაც ძალიან მნიშვნელოვანი როლი ითამაშეს იმაში, რომ უკრაინაში მართლმადიდებლობა არ განადგურებულა კათოლიკეებისა და უნიატების თავდასხმის შედეგად. ”ძმებმა’’ დაიცვეს მართლმადიდებელი მოსახლეობის უფლებები, იყვნენ დაკავებულნი მართლმადიდებლური ლიტერატურის გამოქვეყნებითა და გავრცელებით, ხალხის განათლებით, ქველმოქმედებითა და მრავალი სხვა. დღეს "ერისკაცები" პრაქტიკულად იგივეს აკეთებენ, მხოლოდ მათი უფლებების დაცვის თანამედროვე მეთოდებისა და კომუნიკაციის თანამედროვე საშუალებების გამოყენებით ", - განაცხადა ეპისკოპოსმა ვიქტორმა.
ამავე დროს, მან დაასახელა მნიშვნელოვანი განსხვავება ორგანიზაციის შექმნის გარემოებებს შორის წარსულში და ახლა, რაც მდგომარეობს იმაში, რომ მე -16-17 საუკუნეების მიჯნაზე ეპისკოპოსთა აბსოლუტური უმრავლესობა კიევის მეტროპოლიამ თავი აარიდა რომთან კავშირს და 2018 წელს მეუ– ს შექმნის შემდეგ, სქიზმატიკოსებმა გადაიბირეს უმე– ის მხოლოდ ერთი ეპისკოპოსი და ერთი ვიკარი. ”ყველა დანარჩენი დარჩა ერთგული ეკლესიისადმი და არ დაემორჩილა მუქარებსა და დაყოლიებებს. შესაბამისად, "ერისკაცები" არ მოქმედებენ იერარქიისგან დამოუკიდებლად, არამედ, პირიქით, მათი კურთხევით ", - აღნიშნა ეპისკოპოსმა.
უმე– ის იერარქმა თქვა, რომ ეს კავშირი დიდი ენთუზიაზმით მიიღო მართლმადიდებლურმა საზოგადოებამ, მოკლე დროში მირიანის ადგილობრივი  ჯგუფები ოფიციალურად დარეგისტრირდა თითქმის ყველა საეპარქიო ცენტრში და ახალი მართლმადიდებლური ორგანიზაცია განაგრძობს ზრდას. ”უამრავი მორწმუნე, მათ შორის ხელოვნებისა და მეცნიერების წარმომადგენლები, პოლიტიკოსები, ჟურნალისტები და ქვეყნის რიგითი მოქალაქეები, მზად არიან დაიცვან წმინდა თავადი ვლადიმირის ეკლესია, ემსახურონ მას თავიანთი რწმენით, ნიჭითა და შესაძლებლობებით,” - შეაჯამა ეპისკოპოსმა ვიქტორმა.
როგორც მჟკ იუწყება, უმე-ის იერარქმა მორწმუნეთა სოლიდარობა და მღვდლობა განმარტა უკრაინაში ფანარის ანტიკანონიკური ქმედებები.