მეუ-ს აქტივისტებმა მიიტაცეს უმე-ს ტაძარი ტულჩინის ეპარქიის ნოვოჟიტივში
რეიდერებმა ჩამოჭრეს საკეტები და ჩამოკიდეს ახლები, ხოლო შემდეგ ჩაიკეტნენ უმე-ს წმინდა პოკროვის ტაძარში, განაცხადა წინამძღვარმა, დეკანოზმა პეტრე მონასტირსკიმ.
ვინიცის ოლქის ორატოვსკის რაიონის სოფელ ნოვოჟიტოვში მეუ-ს აქტივისტებმა მიიტაცეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტულჩინის ეპარქიის წმინდა მფარველის თემის ტაძარი, იუწყება თავის Facebook გვერდზე «Перший козацький» წინამძღვრის, დეკანოზ პეტრე მონასტირსკის წყაროზე დაყრდნობით.
მღვდლის სიტყვებით, რეიდერებმა 3 ოქტომბერს ჩამოჭრეს საკეტები წმინდა პოკროვის ტაძარში და ჩამოკიდეს თავისი, ხოლო 5 ოქტომბერს შევიდნენ ეკლესიაში და იქ ჩაიკეტნენ. უმე-ს მორწმუნეებმა წინამძღვრის მეთაურობის გამოიძახეს პოლიცია, რომლის წარმომადგენელმა სქიზმატიკოსებთან ხანგრძლივი კამათის შემდეგ მაინც შეძლო შენობის შიგნით შესვლა.
როგორც გაირკვა, მიმტაცებლები ეყრდნობიან 6 სექტემბრის სასამართლო გადაწყვეტილებას, რომელიც ნაწილობრივ აკმაყოფილებს მეუ-ს აქტივისტების სარჩელს, რომლებსაც უნდოდათ ტაძრის გასაღების მიღება. გასაღების გადაცემაზე სასამართლომ მათ უარი უთხრა, მაგრამ ტულჩინის ეპარქიის უმე-ს წარმომადგენლებს დააკისრა არ შეაფერხონ ეკლესიის შენობაში შეღწევაში. ამჟამად უმე-ს მორწმუნეებს ნოვოჟიტოვში არ შეუძლიათ თავის ტაძარში შესვლა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 2021 წლის 3 სექტემბერს მეუ-ს მომხრეებმა მიიტაცეს იოანე ოქროპირის სახელობის ტაძარი კრასნოსელკაში, რომელიც ადრე დალუქული იყო პოლიციის მიერ. ტულჩინის ეპარქიაში დაგმეს მიტაცება და გადაწყვიტეს გაუგზავნონ ზელენსკის საპროტესტო წერილი, ხოლო უმე-ს იურიდიულ განყოფილებაში განაცხადეს, რომ დაზარალებულ თემს კიდევ აქვს სამართლებრივი მექანიზმები, რომლებიც საშუალებას აძლევს მას დაიცვას თავისი უფლებები.