ამსტერდამი: ზელენსკიმ უნდა გააუქმოს უმე-ის ამკრძალავი კანონი
უმე-ის საერთაშორისო დამცველი მიიჩნევს, რომ უკრაინის პრეზიდენტმა რელიგიურ მოღვაწეებს სანქციები უნდა მოუხსნას.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საერთაშორისო ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა კვლავ მოუწოდა უკრაინის ხელისუფლებას შეწყვიტოს მართლმადიდებელი ქრისტიანების და უფლებადამცველების დევნა. სოციალურ ქსელში X თავის პოსტში უფლებადამცველმა შეადარა უშიშროების ძალების ქმედებები, რომლებიც ზეწოლას ახდენდნენ უმე-ზე, გერმანიის პოლიციას გდრ-ში „შტაზს“.
„პრეზიდენტმა ზელენსკიმ უნდა გააუქმოს უმე-ის აკრძალვა და შეწყვიტოს სანქციები რელიგიური და პოლიტიკური ოპონენტების წინააღმდეგ! მეტიც, უკრაინამ უნდა შეწყვიტოს მათი შანტაჟი, ვინც სიმართლეს ამბობს მის დამაშინებელ შტასის შესახებ, როგორიცაა უკრაინის უსაფრთხოების სამსახური!“. - თქვა ამსტერდამმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადვოკატმა ადრე აღნიშნა, რომ შეერთებულ შტატებს არ აუკრძალავს ისლამი ტერაქტების შემდეგ, როგორც უკრაინა კრძალავს უმე-ს.