შვეიცარიაში ხელოვნური ინტელექტი იბარებს აღსარებას კათოლიკეებისგან „იესო ქრისტეს სახელით“
სამლოცველო მკვეთრად გააკრიტიკეს, ადამიანებს სჯერათ, რომ „ექსპერიმენტს კარგი შედეგი არ მოჰყვება“. ფოტო: Скриншот видео DW სამლოცველო მკვეთრად გააკრიტიკეს, ადამიანებს სჯერათ, რომ „ექსპერიმენტს კარგი შედეგი არ მოჰყვება“. ფოტო: Скриншот видео DW
„იესო ქრისტე ახლა ღილაკზე დაჭერით ლაპარაკობს“, - წერს Deutsche Welle.
შვეიცარიის ერთ-ერთ კათოლიკურ სამლოცველოში კონფესიონალში დამონტაჟდა ხელოვნური ინტელექტი, რომელიც იესო ქრისტეს „ავატარში“ პასუხობს მრევლის შეკითხვებს. სიუჟეტი საკურორტო ქალაქ ლუცერნიდან გერმანულმა ტელეარხმა Deutsche Welle-მ გამოაქვეყნა.
ჟურნალისტები ამბობენ, რომ აღსარებაში, მღვდლის ნაცვლად, „ეკრანზე იესოს მსგავსება ჩნდება, რომელიც ნუგეშისცემის, სიხარულისა და რწმენის სიტყვებს ავრცელებს, ნებისმიერ შემთხვევაში პირად კითხვებზე პასუხებს“. ისინი ამატებენ, რომ ეს „ავატარი“ რეალურად რამდენიმე ათასი ევრო ღირს და შედგება „კაბელებისა და კომპიუტერული ტექნოლოგიებისგან“.
მორწმუნეებს სთხოვენ უბრალოდ დააჭირონ ღილაკს „საკუთარი შიშისა და რისკის ქვეშ“ და დააფიქსირონ თავიანთი შეკითხვა ან პრობლემა.
„აქამდე იესო მხოლოდ რელიგიური საგნების სახით ჩნდებოდა, ჩუმი და ხისტი... ახლა კი ღილაკის დაჭერით ლაპარაკობს“, - წერს Deutsche Welle.
გამოცემის თანახმად, "მომხმარებელთა" დაახლოებით ორმა მესამედმა თქვა, რომ მათ "აღსარება" ჩააბარეს და სულიერი გამოცდილება მიიღეს.
„გამიკვირდა, რომ ეს ასე მარტივი იყო და, მიუხედავად იმისა, რომ ეს მანქანაა, ამდენი რჩევა მომცა ქრისტიანული თვალსაზრისითაც“, - განუცხადა ტელეარხს ერთ-ერთმა მრევლმა. მეორე ირწმუნება, რომ „იგრძნო მზრუნველობა და მართლაც ნანუგეშები წავიდა“.
ადგილობრივ უნივერსიტეტში შემუშავებული ტექნოლოგია ექსპერიმენტია. მისი დეველოპერები ამბობენ, რომ ამ გზით ისინი ცდილობენ შეისწავლონ, თუ როგორ შეუძლია ტექნოლოგიამ გავლენა მოახდინოს რელიგიურ პრაქტიკასა და სულიერ ცხოვრებაზე. ასევე, მათი თქმით, მათ სურდათ ამ თემაზე საუბრის დაწყება იმით, რომ ადამიანებს მიეცეთ საშუალება ჰქონოდათ ხელოვნური ინტელექტის სფეროში კონკრეტული გამოცდილება.
ამ პროექტის ავტორებს მიაჩნიათ, რომ ასეთ ციფრულ "AI Jesus"-ს არაერთი უპირატესობა აქვს. მას შეუძლია იყოს ხელმისაწვდომი 24 საათის განმავლობაში, ცოცხალი მღვდლებისგან განსხვავებით, და ისაუბროს ას ენაზე. გარდა ამისა, ისინი ამტკიცებენ, რომ AI-სთან კომუნიკაციის პროცესი უფრო ხელმისაწვდომი და ნაკლებად ფორმალიზებულია, მანქანას აქვს ისეთი შესაძლებლობები, რაც პასტორებს არ აქვთ.
თუმცა, ეთიკის პროფესორმა პიტერ კირშლეგერმა გააფრთხილა, რომ პროექტი ძალიან შორს წავიდა.
”ჩვენ უნდა ვიყოთ ფრთხილად, როდესაც საქმე ეხება რწმენას, როდესაც საქმე ეხება პასტორალურ ზრუნვას, როდესაც ვეძებთ აზრს რელიგიაში, სადაც ჩვენ ადამიანები რეალურად ძლიერ აღმატებულები ვართ მანქანებზე, ამიტომ ჩვენ თვითონ უნდა გავაკეთოთ ეს საქმეები”, - აღნიშნა მან.
მიუხედავად იმისა, რომ რომის პაპ ფრანცისკეს ამასთან დაკავშირებით კომენტარი ჯერ არ გაუკეთებია, DW ამბობს, რომ სამლოცველო მძიმე კრიტიკის ქვეშ მოექცა. ხალხს სჯერა, რომ „ექსპერიმენტს კარგი შედეგი არ მოჰყვება“.