ანტიოქიის ეკლესიამ მოუწოდა დიალოგისკენ მართლმადიდებლობის ერთიანობისათვის
ანტიოქიის საპატრიარქომ ხაზი გაუსვა მართლმადიდებლობაში არსებული დავების გამწვავების თავიდან აცილების აუცილებლობას, რამაც შეიძლება სერიოზული დაყოფა გამოიწვიოს.
ანტიოქიის მართლმადიდებელი ეკლესია მოუწოდებს ყოვლისმომცველი დიალოგისკენ ყველა საკამათო საკითხზე მართლმადიდებლობის ერთიანობის შენარჩუნების მიზნით. ამის შესახებ ნათქვამია ანტიოქიის საპატრიარქოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ განცხადებაში წმინდა სინოდის შეხვედრის შემდეგ, რომელიც შედგა 2021 წლის 8 ოქტომბერს.
”სინოდის მამებმა განიხილეს თანამედროვე სამყაროში მართლმადიდებლობის წინაშე მდგარი პრობლემები და ხაზი გაუსვეს მართლმადიდებლობაში ერთიანობის შენარჩუნების მნიშვნელობას, ეკლესიის კანონიკური ტრადიციის პატივისცემას და ყველაფრის თავიდან აცილებას, რამაც შეიძლება გააძლიეროს არსებული დავები, პოტენციურად გადააქციოს ეს დავები უფრო დიდ და უფრო სერიოზულ დაყოფად. ამ მხრივ, მათ მოუწოდეს დაწყებულიყო ყოვლისმომცველი დიალოგი ყველა დაგროვილ სადავო საკითხზე, რათა მოეძებნათ გადაწყვეტილებები, რომლებიც საშუალებას მისცემდა აღედგინათ საეკლესიო ურთიერთობა ერთ მართლმადიდებლურ ოჯახში, ” - ნათქვამია სინოდის განცხადებაში.
მჟკ ასევე წერდა, რომ ანტიოქიის ეკლესიის სინოდმა დანიშნა მიტროპოლიტის მემკვიდრე, რომელიც 8 წლის წინ გაიტაცეს ალეპოში.
შეგახსენებთ, რომ ადრე ანტიოქიისა და სრულიად აღმოსავლეთის პატრიარქი იოანე X შეხვდა უმე– ის დელეგაციას და მხარდაჭერის სიტყვები გადასცა უნეტარეს ონუფრესა და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლს.