ელადის იერარქმა მოუწოდა უკრაინის ხელისუფლებას შეწყვიტოს კანონიკური უმე-ის დევნა
მიტროპოლიტმა სერაფიმემ დაწერა, რომ უმე-ის სასულიერო პირები და მორწმუნეები ექვემდებარებიან "სასტიკ და დაუნდობელ დევნას" უკრაინის ხელისუფლების მიერ.
საბერძნეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიტირისა და ანტიკიტირის მიტროპოლიტმა სერაფიმემ მოუწოდა უკრაინის ხელისუფლებას შეწყვიტოს კანონიკური უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დევნა.
მიტროპოლიტმა სერაფიმემ შობის მარხვის დაწყებასთან დაკავშირებით გაგზავნილ გზავნილში დაწერა, რომ ”ჩვენი ყველას სურვილია მივაღწიოთ სისხლისმღვრელი ომების დასრულებას და ზავს” და ”მშვიდობის დამყარებას რუსეთისა და უკრაინის მეომარ ხალხებს შორის”. .”
მან დაწერა, რომ ლოცულობს რათა „შეწყდეს ამ ქვეყნის ხელისუფლების მიერ მართლმადიდებელი სამღვდელოების, მონასტრებისა და სხვა ქრისტიანების სასტიკი და დაუნდობელი დევნა“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ საბერძნეთის ეკლესიის იერარქმა უკრაინასთან დაკავშირებით საგანგებო სინოდის მოწვევისკენ მოუწოდა.