მიტროპოლიტი ლუკა: უმე-ის ეპისკოპოსებს იძახებენ მობილიზაციის ცენტრში
ზაპოროჟიესა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ ალექსანდრე შელესტთან ინტერვიუში კომენტარი გააკეთა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის (უმე) მღვდლების გამოძახებაზე, მობილიზაციისა და სოციალური მხარდაჭერის ცენტრებში, მონაცემების დაზუსტების საბაბით. მისი თქმით, ეს საეკლესიო წრეებში შეშფოთებას იწვევს, ვინაიდან მღვდელმსახურებს კანონის თანახმად, იარაღის ხელში აღების უფლება არ აქვთ.
გუშინწინ დამირეკა ეპისკოპოსმა, ისიც დაიბარეს ტერიტორიული დაკომპლექტების ცენტრში მონაცემების განახლების საბაბით“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა და დასძინა, რომ საუბარი აღარ არის რიგით სასულიერო პირებზე, არამედ საუბარია ეპისკოპოსებზე. მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საეკლესიო კანონების მიხედვით, მღვდლებს არ შეუძლიათ მონაწილეობა მიიღონ ნადირობაში, დახოცონ ცხოველები და განსაკუთრებით ომში იარღი აიღონ ხელში. „მღვდელს არ აქვს სისხლის დაღვრის უფლება, რადგან უსისხლო მსხვერპლს სწირავს ღმერთს“, დასძინა მან.
მიტროპოლიტმა ლუკამ აღნიშნა, რომ მღვდლებს შეუძლიათ დახმარება გაუწიონ სხვა ფორმით, როგორიცაა დამედიცინო დახმარება და კაპელანობა. თუმცა, მან სასულიერო პირებისთვის ალტერნატიული სამსახურის არარსებობაზე მიუთითა: „ქრისტიანი ვალდებულია დაიცვას სამშობლო, მაგრამ ალტერნატიული სამსახურის საკითხი არ მოგვარებულა“.