საბერძნეთში პატრიარქ ბართლომეოსის წინააღმდეგ აქცია გაიმართა
მორწმუნეებმა სიტყვიერად გამოხატეს უკმაყოფილება ფანარის მეთაურის „ეკუმენურ და სქიზმატურ“ ქმედებებთან დაკავშირებით.
2024 წლის 23 ნოემბერს საბერძნეთში რამდენიმე ასეული მართლმადიდებელი ქრისტიანი გამოვიდა კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეოს ეკუმენური და სქიზმატური ქმედებების გასაპროტესტებლად, იუწყება მჟკ-ს ბერძნული ვებგვერდი.
პერისტერის წმინდა მიტროპოლიის მორწმუნეთა საკოორდინაციო კომიტეტის მიერ ორგანიზებული აქცია 16:00 საათზე დაიწყო საბერძნეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პერისტერის მიტროპოლიის შენობასთან, სადაც ვიზიტით მივიდა ფანარის წინამძღვარი.
მორწმუნეებმა სიტყვიერად გამოხატეს უკმაყოფილება კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეოს "ეკუმენურ და სქიზმატურ" ქმედებებთან დაკავშირებით.
" СПЖ Греция" იუწყება, რომ "სახალხო პროტესტის ცენტრში იყო ისეთი საკითხები, როგორიცაა პაპისტებთან აღდგომის ერთობლივი აღნიშვნის დაწესება, აგრეთვე ჯვარცმის ამოღება წმინდა საკურთხეველიდან, რომელიც წამოიწყო პერისტერიის მიტროპოლიტ გრიგოლმა. ”
კერძოდ, მორწმუნეები ყვიროდნენ ლოზუნგებს "აღდგომა არა ერეტიკოსებთან!" ასევე პლაკატებზე ეწერა: „ჩვენ გვინდა მსოფლიო პატრიარქი და არა ეკუმენური პატრიარქი“.
მორწმუნეებმა მშვიდობიანად გამოხატეს თავიანთი უთანხმოება, ეჭირათ ჯვრები და პლაკატები ლოზუნგებით აღდგომის ერთობლივი აღნიშვნისა და ჯვარცმის საკურთხეველში დაბრუნების წინააღმდეგ.
შემთხვევის ადგილზე რამდენიმე ათეული პოლიციელი იმყოფებოდა, „თუმცა, ამას არანაირი დაძაბულობა არ გამოუწვევია“, წერს ,,СПЖ Греция’’.