გარდაიცვალა ზაპოროჟიის ეპარქიის პრესმდივნის ძმა, უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურე
ზაპოროჟისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ ღრმა მწუხარება გამოუცხადა ზაპოროჟიის ეპარქიის ოფისი დეკანოზ გენადი ელინს ძმის ოლეგ ელინის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით, იუწყება ეპარქიის პრესსამსახური.
ოლეგი, რომელიც 2022 წელს სრულმასშტაბიანი შემოჭრის დაწყებიდან უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში მსახურობდა, მსახურების განმავლობაში რამდენჯერმე გადაიყვანეს საავადმყოფოში. ბოლო თვეებში მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა საგრძნობლად გაუარესდა, რის გამოც გარდაიცვალა.
„ძვირფასო მამა გენადი, გთხოვ თქვენ და თქვენს ოჯახს მიიღოთ ჩემი გულწრფელი სამძიმარი ამ ტრაგედიის გამო. როგორც მღვდელს, არაერთხელ გინახავთ მორწმუნეების გარდაცვალება, ანუგეშებდით მათ ახლობლებს, მაგრამ პირადი დანაკარგი ყოველთვის განსაკუთრებული ტკივილია“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა ლუკამ მიმართვაში.
მიტროპოლიტმა ლუკამ ხაზი გაუსვა, რომ იზიარებს ოჯახის მწუხარებას და ლოცულობს, გააძლიეროს ისინი ამ მძიმე პერიოდში. თავის გზავნილში მან ასევე აღნიშნა, რომ მიწიერი სიკვდილი არის გადასვლა მარადიულ სიცოცხლეში და გაიხსენა საღვთო წერილიდან სიტყვები: „რადგან ვიცით, რომ როდესაც ჩვენი მიწიერი კარავი განადგურდება, გვაქვს ღვთის შენობა ზეცაში, სახლი ხელნაკეთი და მარადიული“ (2 კორ. 5:1).
„უფალმა ღმერთმა მიიღოს ახლად გარდაცვლილი მსახური ოლეგი მართალთა სოფლებში! მარადიული ხსოვნა მას!“ - დაასრულა თავისი გზავნილი მიტროპოლიტმა ლუკამ.