მხოლოდ სინანული მეუ–სთვის აღადგენს მშვიდობას ეკლესიაში-ალექსანდრიის იერარქი
ანტინოისის მიტ. პანტელეიმონმა, დაასახელა ერთადერთი გზა მართლმადიდებლობაში კონფლიქტის დასაძლევად, რომელიც წარმოიშვა ფანარიონის არაკანონიკური გადაწყვეტილების გამო.
მხოლოდ ეკლესიების მეთაურების ჭეშმარიტი მონანიება, რომლებმაც აღიარეს მეუ, ხელს შეუწყობს მართლმადიდებლობაში მშვიდობისა და ერთიანობის აღდგენას. ამის შესახებ ალექსანდრიის მართლმადიდებელი ეკლესიის ყოფილმა ეპისკოპოსმა მიტროპოლიტმა პანტელეიმონმა (ლამპადარიოსმა) განუცხადა მართლმადიდებლურ კვლევით ცენტრს «Хризма».
უკრაინაში ფანარიონის ჩარევის შედეგად მართლმადიდებლურ სამყაროში არსებული უწესრიგობის შესახებ საუბრისას იერარქმა ხაზი გაუსვა, რომ "ეკუმენური და ალექსანდრიული საპატრიარქოების გადაწყვეტილება მეუ- ს ავტოკეფალიის აღიარების შესახებ არაკანონიკურია და ეწინააღმდეგება მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა კანონს ".
”სამწუხაროდ, ამ გადაწყვეტილებამ უფრო მეტი პრობლემა შექმნა არა მხოლოდ უკრაინაში, არამედ მთელ მართლმადიდებლურ სამყაროში, განსაკუთრებით აფრიკაში. - აღნიშნა ეპისკოპოსმა. - <...> ამ კონფლიქტის დაძლევის ერთადერთი გზა არის პატრიარქების ბართლომესა და თეოდორეს, ასევე ათენის მთავარეპისკოპოს იერონიმეს ჭეშმარიტი მონანიება. მათ უნდა გააუქმონ თავიანთი არაკანონიკური გადაწყვეტილებები და აღადგინონ ეკლესიის სიმშვიდე და ერთიანობა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ისინი დაისჯებიან ჩვენი უფლისა და მაცხოვრის იესო ქრისტეს საშინელ სამსჯავროზე, რადგან ეს გახდა ცდუნების მიზეზი ერთგულთათვის. ”
ანტინოისის მიტროპოლიტი პანტელეიმონი (ლამპადარიოსი) დაიბადა 1955 წელს კუნძულ კალიმნოსზე (საბერძნეთი). მრავალი წლის განმავლობაში ის მსახურობდა მისიონერად სამხრეთ აფრიკაში, 1999 წელს მოხდა მისი ხელდასხმა განიას ეპისკოპოსად და ხელმძღვანელობდა დასავლეთ აფრიკის ათი ქვეყნის სამწყსოს. ცნობილია თავისი წარმოდგენებით პატრიარქული ტრადიციისა და კანონიკური წესრიგის დამცველად. პენსიაზე გავიდა ანტინოისის მიტროპოლიტის ტიტულით 2006 წელს.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ალექსანდრიის ეკლესიის ათეულმა მღვდელმა, რომლებიც არ ეთანხმებოდნენ მეუ– ს აღიარებას, მოითხოვეს რმე– ში მიღება.