უზენაესმა სასამართლომ უმე-ს ჩერნიგოვის საკათედრო ტაძრის გამოყენების უფლება ჩამოართვა
უმე-ის ფერისცვალების საკათედრო ტაძართან დაკავშირებით ჩატარებული რამდენიმე სხდომის შემდეგ, მოსამართლეებმა გადაწყვეტილება ადგილობრივი ნაკრძალის სასარგებლოდ მიიღეს.
26 ნოემბერს უკრაინის უზენაესმა სასამართლომ, ეკონომიკური საკასაციო სასამართლოს შემადგენლობაში, უარი თქვა უმე-ის ჩერნიგოვის ეპარქიის ადმინისტრაციის სარჩელის დაკმაყოფილებაზე ფერისცვალების საკათედრო ტაძრის გამოყენების უფლების შესახებ. იუწყება Suspilne.media.
გამოცემის კომენტარში, ,,ჩერნიგოვის სტაროდავნის’’ ნაკრძალის გენერალურმა დირექტორმა, ნატალია რებროვამ თქვა, რომ მას შემდეგ, რაც მისმა დეპარტამენტმა გაიარა ყველა სასამართლო სხდომა, ”დღეს წერტილი დაესვა ყველაფერს”.
"რასაც ყველას ვულოცავთ", - დასძინა ოფიციალურმა წარმომადგენელმა.
როგორც მჟკ წერდა, 2023 წლის თებერვალში, ნაკრძალმა გამოაცხადა არქიტექტურული ძეგლების გამოყენების ხელშეკრულებების ვადის ამოწურვა - სამების მონასტრის უმე-ის საკათედრო ტაძართან, ელეცკის მონასტერთან, რომლის ტერიტორიაზეც მდებარეობს მიძინებისა და ფერისცვალების ტაძარი. ნაკრძალის ადმინისტრაციამ მოითხოვა, რომ უმე-ის ჩერნიგოვის ეპარქიას დაეტოვებინა სალოცავები. ეპარქიამ „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ“ კანონის მოტივით მიმართა სასამართლოს ხელშეკრულებების ძალაში ცნობის მოთხოვნით. 23 იანვარს ჩერნიგოვის რეგიონის ეკონომიკურმა სასამართლომ უარყო უმე-ის ეპარქიის სარჩელი. ჩერნიგოვის ეპარქიამ სააპელაციო სასამართლოში შეიტანა საჩივარი და ასევე უარი მიიღო 23 ივლისს.
ჯერ კიდევ 2023 წლის ოქტომბერში, სასამართლო გადაწყვეტილებების მოლოდინის გარეშე, „რესტავრაციის“ საბაბით, კულტურის სამინისტრომ ჩერნიგოვის სამი ტაძარი წაართვა უმე-ს, მათ შორის ფერისცვალების ტაძარი.
დღეს მეუ აცხადებს პრეტენზიას ფერისცვალების ტაძარზე. მანამდე რებროვამ განაცხადა, რომ მეუ „ჩვენი პარტნიორია ამ უნიკალური ათასი წლის ძეგლის სათანადო მდგომარეობაში მოყვანის საქმეში“.
23 მაისს არხზე «Суспільне Чернігів» გავიდა სიუჟეტი, თუ როგორ ასუფთავებენ "რესტავრატორები" კედლებზე ნახატებს კბილის ჯაგრისით და როგორ ცვივა საღებავი.