უკრაინულმა მედიამ განაცხადა, რომ მეუ-ში გადასვლა „კანონის მოთხოვნაა“
უკრაინული გამოცემის Forpost-ის ჟურნალისტებმა პირდაპირ ეთერში პროვოკაცია მოაწყვეს. ზაპოროჟისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ უპასუხა კითხვებს. მათ დაუსვეს კითხვა ზაპოროჟიეს ეპარქიის ხელმძღვანელს, როდის გადავიდოდა იგი მეუ-ში და განაცხადეს, რომ ამას, სავარაუდოდ, მოითხოვდა რუსეთთან დაკავშირებული რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობის აკრძალვის კანონი, რომელიც ძალაში შევიდა 2024 წლის 23 სექტემბერს.
ფაქტობრივად, 3894-ე კანონში ასეთი საკანონმდებლო დებულება არ არსებობს.
მიტროპოლიტმა ლუკამ პროვოკაციას უპასუხა: „უბრალოდ, უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში ვარ, არსად გადასვლას არ ვაპირებ. მე ვერ წავალ იქ, სადაც თქვენ მირჩევთ წასვლას, რადგან ეს არ არის ეკლესია, ეს არის რელიგიური ორგანიზაცია. მე ვერ ვუწოდებ მას ეკლესიას „ქრისტეს“ გაგებით, რადგან ქრისტე არავის არ სცემს, არავის აიძულებს“.
როგორც მჟკ იტყობინება, აშშ-ის უფლებადამცველმა ორგანიზაციამ Human Rights Watch გააკრიტიკა 3894 კანონი.