არქიეპისკოპოსი ნათანაელი ეწვია ს. ნავოზის თემს, სადაც მიიტაცეს ტაძარი
ვოლინის სოფელ ნავოზში ტაძრის ჩამორთმევის მეორე დღეს, უმე-ის მრევლი ლოცულობდა თავის ეპისკოპოსთან ერთად სალოცავად მოწყობილ სახლში.
14 ოქტომბერს, ღვთისმშობლის საფარველის დღესასწაულზე, ვოლინისა და ლუტსკის მთავარეპისკოპოსმა ნათანაელმა (კრიკოტა) აღავლინა საღმრთო ლიტურგია უმე-ის მრევლთან ერთად როჟისჩენსკის ეპარქიის სოფელ ნავოზში, სადაც ადრე მეუ– ს მხარდამჭერებმა ტაძარი შტურმით აიღეს. იუწყება ვოლინის ეპარქიის პრესსამსახური.
სადღესასწაულო ლიტურგია აღევლინა სოფლის სახლში, რომელიც დროებით სალოცავად გადააქციეს.
მორწმუნეთა მხარდასაჭერად მმართველი ეპისკოპოსის გარდა მოვიდნენ ეპარქიის მდივანი, დეკანოზი ნიკოლაი ბონდარუკი, ეპარქიის ვიცე-მდივანი, დეკანოზი ვალერი მუჩაკი, როჟისჩენსკის ოლქის წინამძღვარი, დეკანოზი პიოტრ ივანიჩკო და ეპარქიის ოფისის უფროსი, არქიმანდრიტი პაისი ( ხომიჩი), ასევე მოვიდა მრევლის წინამძღვარი, დეკანოზი ანატოლი ოსტაფჩუკი.
ტაძრის მღვდელმთავართა გუნდი პროტოდიაკონ მიხაილ აბრამჩუკის ხელმძღვანელობით ლიტურგიას გალობით ამშვენებდა.
წირვა დასრულდა საფარველის ხატის წინ ღვთისმშობლის განდიდების რიტუალით. ვლადიკამ მორწმუნეებს ქადაგებით მიმართა. არქიეპისკოპოსმა მხარი დაუჭირა მრევლს და მადლობა გადაუხადა მათ კანონიკური უკრაინული მართლმადიდებლური ეკლესიის ერთგულებისათვის.
ვლადიკა ნათანაელმა მოუწოდა საზოგადოებას გააგრძელონ ღირსეულად ატარონ ქრისტეს ნათელი შუქი ყველას გულში, ვისაც ეს სჭირდება. იერარქმა მადლობა გადაუხადა მორწმუნეებს სიმტკიცისათვის და უსურვა კვლავაც ქრისტიანად წოდების ღირსი ყოფილიყვნენ. ამისათვის თქვენ უნდა დაძლიოთ პირადი წყენა და გულისტკივილი, თქვენი სიცოცხლე ჩვენს უფალს მიანდოთ, რომელიც არის სიყვარული. ყოველივე ამის შემდეგ, ეს სიყვარული ზუსტად იმის დასტურია, რომ ჩვენ ნამდვილად ქრისტიანები ვართ, აღნიშნა მთავარეპისკოპოსმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2021 წლის 13 ოქტომბერს, ვოლინის რეგიონის სოფელ ნავოზში ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის საფარველის დღესასწაულის წინა დღეს, მეუ– ს მხარდამჭერებმა გაწყვიტეს საკეტები უმე– ის მიძინების სახელობის ეკლესიის კარებზე და შევიდნენ ტაძარში.