სასამართლომ მიტროპოლიტ ფეოდოსს ელექტრონული სამაჯურის მოხსნის უფლება მისცა
ჩერკასში, 29 ნოემბერს, სოსნოვსკის რაიონულმა სასამართლომ გამართა მორიგი მოსმენა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ ფეოდოსის საქმეზე. როგორც Suspilne იუწყება, ეპისკოპოსი ღამის შინაპატიმრობაში დარჩა, მაგრამ სამაჯურის მოხსნის უფლება მიეცა.
მიტროპოლიტი შეხვედრას ადვოკატთან ერთად ონლაინ რეჟიმში შეუერთდა.
2 დეკემბერს აღკვეთის ღონისძიების ვადის ამოწურვის გამო, პროკურორმა ეკატერინა კოსტენკომ შეიტანა შუამდგომლობა უმე-ის ეპისკოპოსზე ღამის შინაპატიმრობის სახით 22:00 საათიდან 6:00 საათამდე აღკვეთის ღონისძიების გაგრძელების შესახებ. პროკურორმა მისი შუამდგომლობა, კერძოდ, იმით დაასაბუთა, რომ ეპისკოპოსი ფეოდოსი თითქოს საქმის მთავარ მოწმეს მიმალვაში ეხმარება.
მიტროპოლიტის ადვოკატებმა კატეგორიულად უარყვეს ეს ვარაუდი: „პეტიციის შინაარსი და პროკურატურის დასაბუთება ყოველთვის იგივე რჩება. თუმცა, საქმეები არ დგას. მოწმეების დაკითხვის ეტაპი უკვე გავიდა. ამიტომ, ნებისმიერი ბრალდება იმის შესახებ, რომ მიტროპოლიტს შეუძლია გავლენა მოახდინოს მოწმეებზე, უსაფუძვლოა“.
„მოსამართლის კითხვაზე, დაჟინებით მოითხოვს თუ არა პროკურატურა ელექტრონული სამაჯურის ტარებას, რადგან მისი ხანგრძლივად ტარებამ შეიძლება უარყოფითად იმოქმედოს ჯანმრთელობაზე, პროკურორმა უპასუხა, რომ იგი დაჟინებით მოითხოვს, რადგან ბრალდებულმა არ წარმოადგინა მტკიცებულება, რომ ეს მას ზიანს აყენებს.
თავის მხრივ დაცვის მხარემ განაცხადა, რომ მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ ყველა პროცედურული მოვალეობის შესრულებით დაამტკიცა, რომ მას არ სჭირდებოდა ელექტრონული სამაჯური. ამიტომ მიაჩნია, რომ საკმარისია აღკვეთის ღონისძიების გამოყენება პირადი ვალდებულების სახით ელექტრონული სამაჯურის გარეშე.
გრიდენკოს ადვოკატმა მიკერძოების გამო პროკურორის აცილება მოითხოვა, იერარქმა კი მხარი დაუჭირა.
„რაც შეეხება უკრაინის ხელისუფლების მიმართ ნეგატიურ დამოკიდებულებას, ეს არ არის კანონის დარღვევა. და თითოეულ მოქალაქეს შეუძლია ისე მოექცეს, როგორც მას სურს. რაც შეეხება უკრაინოფობიურ დამოკიდებულებას უკრაინელი ხალხის მიმართ, მიმაჩნია, რომ ეს არის პროკურორის შეურაცხმყოფელი განცხადება ჩემს მიმართ“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა.
სასამართლომ გადაწყვიტა, არ დაეკმაყოფილებინა ადვოკატის განცხადება პროკურორის აცილების თაობაზე.
სასამართლომ ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ ფეოდოსის ღამის შინაპატიმრობა 60 დღით - 27 იანვრამდე გაუხანგრძლივა და ელექტრონული სამაჯურის მოხსნის უფლება მისცა.