მორწმუნეებმა არ დაუშვეს მეუ-ს აქტივისტები ნოვოჟივოტოვოს ეკლესიაში-"მირიანე"
მორწმუნეებმა გამოიძახეს პოლიცია, რომელმაც დააფიქსირა, რომ მეუ-ს აქტივისტებს არ გააჩნდათ რელიგიური შენობის დაკავების უფლება და არ მისცეს მათ უფლება ეკლესიაში შესვლისა.
17 ოქტომბერს, დილით, ტულჩინის ეპარქიის სოფელ ნოვოჟივოტოვოში უმე– ის ღვთისმშობლის საფარველის სახელობის ტაძრის რელიგიური საზოგადოების წევრებმა ორგანიზაცია ,,მირიანეს’’ ვინიცის ფილიალის მხარდაჭერით, არ შეუშვეს მეუ-ს აქტივისტები ეკლესიაში, რომლებიც 16 ოქტომბერს შეიჭრნენ ეკლესიაში და უარი თქვეს იქიდან გამოსვლაზე, ინფორმაციას მოძრაობა ,,მირიანე’’ ავრცელებს.
მღვდელმთავარმა დიმიტრი ცმოკალომ, ორატოვსკის ოლქის წინამძღვარმა, პოლიცია გამოიძახა ადგილზე, რომელმაც დააფიქსირა მეუ-ს აქტივისტების მიერ რელიგიური შენობის რაიმე სახის დოკუმენტის არარსებობა და არ მისცა მათ უფლება ეკლესიაში შესვლისა.
ამის შემდეგ, უმე- ის მორწმუნეები დაესწრნენ საკვირაო წირვას, რომელიც ჩაატარა მიტაცებული ეკლესიის წინამძღვარმა, მღვდელმა პეტრე მონასტირსკიმ.
წირვა ჩატარდა ეკლესიის ეზოს შესასვლელთან მდებარე ოთახში. ამ "კატაკომბურ" ეკლესიაში, სოფელ ნოვოჟივოტოვის უმე- ის მორწმუნეები უკვე სამი წელია ლოცულობენ.
შეგახსენებთ, რომ 14 ოქტომბრის დილით, ნოვოჟივოტოვოში უმე-ს საფარველის სახელობის ტაძრის დღესასწაულზე, მეუ– ს აქტივისტები და სამართალდამცავი ორგანოების დიდი რაოდენობა შეიკრიბა სოფლის ეკლესიასთან. ადგილობრივი ATO- ს წევრებმა დღესასწაულის წინა დღეს გამოაცხადეს შეკრება ნოვოჟივოტოვოში "უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა საფარველის ეკლესიაში საღმრთო ლიტურგიაში მონაწილეობის მისაღებად" "უკრაინის მფარველთა დღესთან, ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის საფარველის დღესთან, უკრაინელი კაზაკების დღესთან და უმა(უკრაინის მეამბოხე არმიის) დღესთან დაკავშირებით. ”
სიტყვიერი შელაპარაკების და ტაძარში აქტივისტების შეჭრის მცდელობის შემდეგ მხარეებმა მიაღწიეს შეთანხმებას: ტაძარში არავინ შევიდოდა. უმე- ის მორწმუნეები ამაში დაარწმუნეს სამართალდამცავებმა.
როგორც მჟკ ადრე იტყობინებოდა, ტულჩინის ეპარქიის სასულიერო პირმა დაასახელა ნოვოჟივოტოვში მეუ – ს პროვოცირების მიზეზი.