ხმელნიცკის ეპარქიაში მღვდელი აკრძალეს განხეთქილებაში გადახრის გამო
არქიმანდრიტი ვენიამინი (კისეი) გაათავისუფლეს ყველა თანამდებობიდან, რომელიც ეკავა უმე-ის ხმელნიცკის ეპარქიაში.
2024 წლის 1 დეკემბერს ხმელნიცკის ეპარქიის სასულიერო პირი არქიმანდრიტი ვენიამინი (კისეი) გაათავისუფლეს სოფელ სლობოდკა-ოხრიმოვეცკაიასა და წმ. უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ხმელნიცკის ეპარქიის ვინკოვცის რაიონის სოფელ სტანისლავოვკაში ელიას ეკლესიის მოძღვრის თანამდებობიდან. მისი აკრძალვის შესახებ განკარგულებას ხელი მოაწერა ხმელნიცკისა და სტაროკონსტანტინოვსკის მიტროპოლიტმა ვიქტორმა, იუწყება ეპარქიის პრესსამსახური.
არქიმანდრიტ ბენიამინს აეკრძალა მღვდლობა წმინდა მოციქულთა მე-10, მე-11 და 39-ე კანონის, ანტიოქიის კრების მე-2 კანონის საფუძველზე, სასულიერო პირის ფიცის უხეში დარღვევისა და განხეთქილებაში გადახრის გამო. მას ეკრძალება ღვთისმსახურების აღსრულება და ქრისტეს წმიდა საიდუმლოებით ზიარება.