რელიგიურმა მეცნიერმა გალიციაში უმე-ის დამარცხებას უნიატთა ჩაგვრაზე პასუხი უწოდა
ლუდმილა ფილიპოვიჩმა თქვა, რომ თემების გადასვლა უმე-დან მეუ-ზე შეიძლება ყოფილიყო მათი ნების საწინააღმდეგოდ.
ფილოსოფიის დოქტორი და უკრაინის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის სკოვოროდას ფილოსოფიის ინსტიტუტის პროფესორი ლუდმილა ფილიპოვიჩი კომენტარს აკეთებს ლვოვის რეგიონის ხელისუფლების მოხსენებაზე, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის 27 თემი შეუერთდა მეუ-ს და კიდევ 27 დაიშალა. იუწყება Hromadske Radio.
ფილიპოვიჩმა ყურადღება კოზიცკის მიერ წარმოდგენილ ციფრებზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ მსგავსი ცვლილებები რეგიონისთვის შემთხვევითი არ არის. მან ეს ისტორიულ მოვლენებს დაუკავშირა. „მათ შეეძლოთ აეხსნათ ამ თემებისთვის: „როგორც 1946 წელს ბერძენ კათოლიკეებს მოუწიათ გადარჩენა მოსკოვის ეკლესიაში გადასვლით, ახლა ჩვენ გვჭირდება გადარჩენა მეუ-ში გადასვლით“, - ივარაუდა ფილიპოვიჩმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ გადასვლები შეიძლება ყოველთვის არ ყოფილიყო ნებაყოფლობითი და თან ახლდა იძულება, რამაც მორწმუნეები გაურკვევლობის მდგომარეობაში დატოვა. მისი თქმით, ამან გამოიწვია ყოყმანი და წინააღმდეგობა ხალხის გონებაში, განსაკუთრებით იმ ისტორიული უსამართლობის ფონზე, რომელიც უნიატებმა განიცადეს საბჭოთა პერიოდში.
„ასეთი რყევები იყო პარტიული ხაზის რყევასთან ერთად. როგორც პარტია გადაწყვეტდა, ხალხიც ისე ცხოვრობდა. ეს მნიშვნელოვანი იყო მორწმუნეებისთვის? დიახ. თუმცა ცხადია, რომ ტაძარში ალბათ არავინ საუბრობდა იდეოლოგიურ საკითხებზე. მაგრამ იმის გაცნობიერება, რომ თქვენ არ ხართ იძულებული, გადახვიდეთ ეკლესიიდან ეკლესიაში, იურისდიქციის თვალსაზრისით, დამთრგუნველი იყო“.
როგორც მჟკ იტყობინება, ფილიპოვიჩმა ადრე გააკრიტიკა ანტიეკლესიური კანონი იმის გამო, რომ ამ კანონში უმე-ის აკრძალვის მექანიზმი აბსოლუტურად გააზრებული და არარეალურია.