მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ მოუწოდა ფანარის მეთაურს შეაჩეროს მეუ-ს ტომოსი
ჩერკასის ეპისკოპოსმა თქვა, რომ მეუ-ს დანაშაულების გამო, მსოფლიო მართლმადიდებლობა 1054 წლის "დიდი განხეთქილების" მსგავსი საფრთხის წინაშე დგას.
ჩერკასის მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ ბერძნულ რესურს Romfea-სთან ინტერვიუში პატრიარქ ბართლომეოსს მოუწოდა შეაჩეროს მეუ-ს ტომოსი და შეცდომად აღიაროს მისი ჩარევა უკრაინის შიდა საქმეებში.
„თქვენ დაუშვით შეცდომა თქვენს გადაწყვეტილებებში, ისევე როგორც ნებისმიერ ადამიანს შეუძლია დაუშვას შეცდომა, თუნდაც ის, ვინც ღმერთმა მაღალი წოდებითა და მდიდარი გამოცდილებით დააჯილდოვა“, - თქვა ეპისკოპოსმა მიმართვაში. - ამ შეცდომების ნაყოფს დღეს არა მარტო უკრაინის მორწმუნეები, არამედ მთელი მართლმადიდებლური სამყარო იღებს, რომელიც 1054 წლის განხეთქილების მსგავსი კრიზისის ზღვარზეა. არავითარ შემთხვევაში არ უნდა შეუშვან უკრაინელი სქიზმატები ეკლესიის გალავანში მონანიების და შემდგომი კანონიერი ორდენების გარეშე. სრულიად დარწმუნებულია, რომ მთელი მსოფლიოს მართლმადიდებელი იერარქების მნიშვნელოვანი ნაწილი არასოდეს, არც ახლა და არც მომავალში, ამ ხალხს და მათ მიმდევრებს კანონიერ ეპისკოპოსებად არ მიიღებს. თუ ვინმე სხვაგვარად ფიქრობს, ძალიან ცდება!“
მიტროპოლიტმა ფანარის მიერ 1686 წლის ქარტიის გაუქმებას კიევის მიტროპოლიის რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იურისდიქციაში გადაცემის შესახებ "საბედისწერო შეცდომა" უწოდა.
„ახლა ჩვენ ყველას გვჭირდება როგორმე გადავჭრათ ეს ძალიან მტკივნეული პრობლემები. და აუცილებელია, რომ ჩვენმა თაობებმა გადაჭრას ისინი, არ დავუტოვოთ ეს რთული ამოცანა შთამომავლობას. ყოველივე ამის შემდეგ, რაც უფრო გაძლიერდება ეს მტკივნეული სტატუს კვო, მით უფრო გაუხსნელი გახდება მართლმადიდებლობის გორდიუსის კვანძი“, - ხაზგასმით აღნიშნა მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ.
მისი თქმით, საომარი მოქმედებების დასრულებამდე შეუძლებელი იყო უკრაინის ეკლესიის პრობლემის მოგვარება. „მხოლოდ უკრაინის ომის დასრულების შემდეგ, ჩვენი ეკლესიის სახელმწიფო რეპრესიების უღლისგან განთავისუფლების შემდეგ, უკრაინის საეპისკოპოსო, სასულიერო პირები და ბერ-მონაზვნები შეძლებენ თავისუფლად გამოთქვან თავიანთი აზრი და დააფიქსირონ თავიანთი პოზიცია კანონიკური საკითხების შესახებ. ეკლესიის არსებობა უკრაინაში“, - მიიჩნევს ეპისკოპოსი.
მისი თქმით, პრობლემის გადასაჭრელად აუცილებელია სხვა ადგილობრივი ეკლესიების მონაწილეობა, როგორც ადგილობრივი ეკლესიების დელეგაციების კონფერენციის, ასევე მართლმადიდებლური საბჭოს ფორმატში.
„ძირითადად მნიშვნელოვანია, რომ ასეთ კონფერენციაზე ან კრებაზე თავიდანვე გამოირიცხოს საეკლესიო ჯგუფების არსებობა, რომლებშიც სამოციქულო მემკვიდრეობის არსებობა არ არის აღიარებული საყოველთაოდ ადგილობრივი მართლმადიდებლური ეკლესიის მიერ მაინც. ასევე, ყველა გადაწყვეტილება უნდა იქნას მიღებული მხოლოდ წმინდა მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა კანონებისა და წესების ფარგლებში და ადგილობრივი ეკლესიების ისტორიულად ჩამოყალიბებული ტერიტორიების პატივისცემით“, - ამბობს ჩერკასელი ეპისკოპოსი.
სანამ ასეთი საბჭო მოიწვევდა, მან მოუწოდა პატრიარქ ბართლომეს „დროებით შეაჩეროს“ ტომოსი მეუ-სთვის, ასევე გამოეცხადებინა „ზოგადი მორატორიუმი მართლმადიდებლური სამღვდელოების კრებაზე და ამ რელიგიურ ჯგუფში ჩართვაზე“. „ეს არა მხოლოდ შეამსუბუქებს დაძაბულობას ადგილობრივ ეკლესიებს შორის, არამედ დაგვეხმარება ყველას დავუბრუნდეთ ევქარისტიულ ზიარებას ჩვენს შორის - მშვიდობისა და ერთსულოვნების გარანტია. ამრიგად, მსოფლიო მართლმადიდებლობის განხეთქილების შემდგომი ესკალაცია თავიდან იქნება აცილებული და თანამედროვე უკრაინაში ქრისტიანთა დევნა ოდნავ მაინც შენელდება“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა.
იგი თვლის, რომ „მეუ-ს პრობლემა და ყველაფერი, რაც ამ პრობლემასთან არის დაკავშირებული, შეიძლება გადაწყდეს უკრაინაში ომის დასრულების შემდეგ, წმინდა მართლმადიდებელი ეკლესიის კანონიკური წესების საფუძველზე“.
მჟკ ადრე წერდა, რომ ბერძენმა ღვთისმეტყველმა თქვა, შესაძლებელია თუ არა ყოვლადმართლმადიდებლური კრების მოწვევა ფანარის ხელმძღვანელის გარეშე.