ეპისკოპოსმა ლუკამ თურქულ მედიას ფანარის პოლიტიკით გამოწვეულ კრიზისზე განუცხადა
ზაპოროჟიის ეპარქიის წინამძღვარმა პატრიარქი ბართლომეოსი უკრაინაში რელიგიური სიძულვილის გაღვივებაში დაადანაშაულა.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქმა, ზაპოროჟისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტმა ლუკამ თურქულ ტელეარხ Ulusal-ის ეთერში ისაუბრა პატრიარქ ბართლომეოსის უარყოფით როლზე უკრაინაში რელიგიური სიძულვილის გაღვივებაში.
მისი თქმით, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მეთაურმა თავისი ქმედებებით გაამწვავა არსებული კონფლიქტები უმე-სა და მეუ-ს შორის და საფრთხე შეუქმნა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის არსებობას.
ზაპოროჟიის ეპარქიის წინამძღვარმა აღნიშნა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეები წლებია აპროტესტებენ კონსტანტინოპოლის ჩარევას უკრაინის საეკლესიო საქმეებში: „უკვე რამდენიმე წელია, უკრაინელი მორწმუნეები ვერ იღებენ იმას, რაც გააკეთა პატრიარქმა ბართლომეოსმა ჩვენი ქვეყნისა და ჩვენი ეკლესიის მიმართ. ამან არ გადაჭრა, არამედ დაამძიმა ეკლესიის განხეთქილება. მიუხედავად იმისა, რომ გააფრთხილეს, სთხოვეს, არ ჩარეულიყო... ჩვენი ეკლესიის მორწმუნეთა ნახევარ მილიონზე მეტი ხელმოწერა გაიგზავნა ფანარში!“.
მიუხედავად ამ მოწოდებისა, პატრიარქმა ბართლომეოსმა უგულებელყო უკრაინელი მორწმუნეების ნება და დააკანონა არაკანონიკური რელიგიური სტრუქტურები უკრაინაში. ”სიტუაცია არ მოგვარებულა, არამედ უფრო გაუარესდა, რადგან პატრიარქ ბართლომეოსის წაქეზებით, მის დაქვემდებარებაში მყოფი სტრუქტურა ანადგურებს უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას”, - თქვა მან და აღნიშნა, რომ ბოლო წლებში მეუ-ს მომხრეებმა დაიპყრეს უმე-ის დაახლოებით 1500 ეკლესია და თავს დაესხნენ უმე-ის ეპისკოპოსს, მიტროპოლიტ ფეოდოსს.
მიტროპოლიტმა ლუკამ ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პატრიარქმა ბართლომეოსმა არ შეაჩერა აგრესია უმე-ის წინააღმდეგ. „მან ღიად დაუჭირა მხარი უმე-ის აკრძალვის კანონის მიღებას და განაცხადა, რომ უმე-ის ეპისკოპოსებისა და მრევლების დევნა სწორი ქმედებაა და უნდა გაგრძელდეს“, - განაცხადა უმე-ის იერარქმა.
ეპისკოპოსმა ლუკამ გამოთქვა მოსაზრება, რომ პატრიარქი ბართლომეოსი ცდილობს გაანადგუროს უმე, რათა აღმოიფხვრას ის პრობლემა, რომელიც მისმა ჩარევამ შექმნა: „როცა მიხვდნენ, რა სახის კატასტროფა მოაწყვეს უკრაინაში, ფანარის წარმომადგენლებს სურთ ჩვენი ეკლესიის განადგურება. ჯალათებმა ბოლშევიკური რეპრესიების დროს თქვეს: „არ არის ადამიანი – არ არის პრობლემა!
ინტერვიუს დასასრულს მიტროპოლიტმა ლუკამ დასვა შეკითხვა პატრიარქ ბართლომეოსთან ორმაგ სტანდარტებთან დაკავშირებით: „თუ პატრიარქი ბართლომეოსი ასე უჭერს მხარს ავტოკეფალიას, რატომ არ ემხრობა, მაგალითად, ამერიკის მართლმადიდებელი ეკლესიის ან თურქეთის ავტოკეფალური ეკლესიის აღიარებას? ”
როგორც მჟკ იტყობინება, ეპისკოპოსმა ლუკამ უკრაინაში ფანარისა და ვატიკანის ერთობლივ სტრატეგიაზე ისაუბრა.