პოლონეთის ეკლესიის მეთაური უმე-ის კიევის აკადემიის მასწავლებლებს შეხვდა
ვარშავისა და სრულიად პოლონეთის მიტროპოლიტი საბა, არქიმანდრიტი მიტროფანი (ბოჟკო) და იერონონა იოასაფი (მირონოვი). ფოტო: КДА ვარშავისა და სრულიად პოლონეთის მიტროპოლიტი საბა, არქიმანდრიტი მიტროფანი (ბოჟკო) და იერონონა იოასაფი (მირონოვი). ფოტო: КДА
ვარშავის მართლმადიდებლური სასულიერო სემინარიის ანგელოზის დღესასწაულში მონაწილეობა მიიღეს სასულიერო სასწავლებლების წარმომადგენლებმა.
უნეტარესი მიტროპოლიტი ონოფრეს ლოცვა-კურთხევით და კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის რექტორის, ბელოგოროდის მთავარეპისკოპოსი სილვესტერის სახელით, სასულიერო სასწავლებლების მასწავლებლები პოლონეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ვარშავის მიტროპოლიას ეწვივნენ. კიევის სასულიერი აკადემიის ვებგვერდის ცნობით, აკადემიური მდივანი, ასოცირებული პროფესორი, არქიმანდრიტი მიტროფანი (ბოჟკო) და მასწავლებელი იერონონი იოასაფი (მირონოვი) პოლონეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარს შეხვდნენ.
2 დეკემბერს ვარშავისა და სრულიად პოლონეთის მიტროპოლიტ საბასთან აუდიენციის დროს აკადემიის წარმომადგენლებმა განიხილეს საეკლესიო ცხოვრების აქტუალური საკითხები.
მათ პოლონეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღოლს წარუდგინეს აკადემიის უახლესი გამოცემები და ასევე მიიღეს კურთხევა იმუშაონ ვარშავის მეტროპოლიის დოკუმენტებთან, სადაც ინახება მასალები მე-20 საუკუნის უკრაინაში მიმდინარე მართლმადიდებლურ მოვლენებზე.
მეორე დღეს უმე-ის აკადემიის წარმომადგენლები შეხვდნენ ვარშავის მართლმადიდებლური სასულიერო სემინარიის რექტორს, დეკანოზ გეორგი ტოფილიუკს, მასწავლებლებსა და სტუდენტებს.
4 დეკემბერს, ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის ტაძარში შესვლის დღესასწაულზე, არქიმანდრიტმა მიტროფანემ და იერონონმა იოასაფმა მონაწილეობა მიიღეს ვარშავის მართლმადიდებლური სასულიერო სემინარიის ანგელოზის დღესასწაულში. ზეიმის წინა ღამეს მთელი ღამის სიფხიზლეს ხელმძღვანელობდა ვარშავის ეპარქიის ვიკარი, სიემიაცკის ეპისკოპოსი ვარსონოფი.
დღესასწაულის დღეს მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა საბამ მედავითნედ აკურთხა ვარშავის მართლმადიდებლური სასულიერო სემინარიის მეორე კურსის სტუდენტები. საღმრთო ლიტურგია აღავლინა ვარშავის ეპარქიის წინამძღვარმა, მთავარეპისკოპოსმა გრიგოლ ბიელსკიმ, დედაქალაქის სასულიერო პირებისა და სტუმრების თანამონაწილეობით.
როგორც მჟკ წერდა, ვარშავაში პოლონეთის ეკლესიის ავტოკეფალიის 100 წლისთავის აღსანიშნავად ზეიმი გაიმართა.