ფანარიონის ქმედებები უკრაინაში რფ გამართულ საერ. მედიაფესტივალზე განიხილეს
18-22 ოქტომბერს რუსეთში საერთაშორისო ფესტივალი „რწმენა და სიტყვა“იმართება,რომელშიც მონაწილეობას იღებენ სასულიერო პირები, ჟურნალისტები და ექსპერტები სხვადასხვა ქვეყნიდან.
IX საერთაშორისო ფესტივალის "რწმენა და სიტყვა" ფარგლებში, თემაზე "ეკლესია ცვალებად სამყაროში: დიგიტალიზაციის გამოწვევები და გაკვეთილები", რომელიც ტარდება რუსეთში 2021 წლის 18 ოქტომბრიდან 22 ოქტომბრამდე, განიხილეს ფანარიონის ქმედებები უკრაინაში და მათი შედეგები, იუწყება რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდალური დეპარტამენტის პრესსამსახური საზოგადოებასთან და მედიასთან ურთიერთობის პრეს-სამსახური.
დისკუსია რუსეთის და უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიების, მოლდოვის მართლმადიდებელი ეკლესიის, ბულგარეთის და სხვა ადგილობრივი ეკლესიების წარმომადგენლების, ასევე უცხოელი ჟურნალისტების მონაწილეობით გაიმართა დისკუსია „ფანარის ქმედებები უკრაინაში: რეფლექსია მედია სივრცეში“.
დისკუსიის მონაწილეები შეეხნენ მართლმადიდებლთაშორისი ურთიერთობების ბოლო წლების ყველაზე პრობლემურ ასპექტებს, ასევე განიხილეს საინფორმაციო სივრცეში უკრაინის საეკლესიო საკითხის ინტერპრეტაცია.
კერძოდ, ექსპერტებმა განაცხადეს, რომ უკრაინაში მართლმადიდებლური მედია რჩება ერთადერთ საინფორმაციო რესურსად, რომელიც მოგვითხრობს ეკლესიების დაყადაღებისა და უკანონო ხელახალი რეგისტრაციის ფაქტებზე, სასულიერო პირებისა და მორწმუნეების უფლებების დარღვევაზე.
როგორ აისახება უკრაინის ეკლესიის საკითხი ევროპულ მედიაში ისაუბრა ჟურნალისტმა პეგი დოკუმ, საბერძნეთიდან. მისი თქმით, ბერძნული მედიის უმეტესობა კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს პოზიციას იკავებს და „არ სურთ რეალურად გაიგონ რა ხდება უკრაინაში“. მეორე მხრივ, მან აღნიშნა, რომ ევროპული მედია საერთოდ არ იცნობს უკრაინის საკითხს და „საკმაოდ მტრულად განწყობილია“.
„ნება მომეცით გაგიზიაროთ ჩემი პირადი აზრი, რადგან მე ვცხოვრობ იქ, პატრიარქ ბართლომეს იურისდიქციაში: ვფიქრობ, რომ ის გადაწყვეტილებას არ შეცვლის. მას არ სჯერა დიალოგის, ეს ყველამ უნდა გაიგოს. მზად უნდა ვიყოთ იმისთვის, რომ ის ბევრ ახალ პრობლემას შექმნის. მას არ სურს მიიღოს ის ფაქტი, რომ უშვებს შეცდომებს. და რუსეთის ეკლესიამ, პირველ რიგში, უნდა მოახდინოს გავლენა საზოგადოებრივ აზრზე ამ საკითხზე, რადგან განხეთქილებამ ასევე შექმნა პრობლემები რუსეთსა და საბერძნეთს შორის ბევრ საკითხში“, - აღნიშნა ბერძენმა ჟურნალისტმა.
აღსანიშნავია, რომ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ფორუმში „რწმენა და სიტყვა“ წელს მონაწილეობენ რუსეთის, ბელორუსიის, უკრაინის, საბერძნეთის, მონტენეგროს, ბულგარეთის, მოლდოვასა და სხვა ქვეყნების წარმომადგენლები.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უმე-ის იერარქებმა გააკეთეს მოხსენებები ეკლესიაში პირველობის შესახებ კონფერენციაზე.