მეუ-მ თქვა, რატომ დაარწმუნეს ჯარისკაცები ეკლესიისთვის ესროლათ
უმე-ის ხარების ეკლესიის ნანგრევები. ფოტო: Bahmut in UA უმე-ის ხარების ეკლესიის ნანგრევები. ფოტო: Bahmut in UA
მეუ-ს კაპელანმა თქვა, რომ ბრძოლის დროს უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცებს არ სურდათ სროლა ტაძრისთვის, სადაც მტერი იყო დაბანაკებული, მაგრამ დუმენკოს სტრუქტურის "მღვდელმა" დაარწმუნა ისინი.
მეუ-ს სოციალური მომსახურებისა და საქველმოქმედო დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ, სერგეი დმიტრიევმა ,,ლევი ბერეგ’’-თან ინტერვიუში დარწმუნებით თქვა, რომ მართლმადიდებლურ ეკლესიაში სროლის სურვილის არ ქონა არის "ცრურწმენა" და ასევე თქვა, თუ როგორ დაარწმუნეს " მისი სტრუქტურის მღვდლებმა ჯარისკაცები ეკლესიაში ესროლათ’’.
მისი თქმით, როდესაც 30-ე ბრიგადამ ხარკოვის ოლქი გაათავისუფლა, რუსი სამხედროები დაბანაკდნენ მართლმადიდებლურ ეკლესიაში საკონტაქტო ხაზზე (როგორც ჩანს, ეს იყო უმე-ის ტაძარი - რედ.).
„ნაღმმტყორცნიდან ეკლესიისთვის სროლა არ სურდათ. შემდეგ კი მოძღვარმა თქვა, რომ თუ ამ ეკლესიიდან უკრაინელებს კლავენ, ეს უკვე ეკლესია კი არა, შენობაა. ეკლესია ხალხია. და ჩვენ წინ წავედით. სხვათა შორის, ეს არ იყო არქიტექტურული ძეგლი, ეს იყო ახალი შენობა. მნიშვნელოვანია, რომ მღვდელმა ეს თქვა, რადგან მათ არ მოუსმინეს მეთაურს, ”- თქვა დიმიტრიევმა.
მჟკ ადრე წერდა, რომ სერგეი დიმიტრიევს კომენტარი არ გაუკეთებია ჟურნალისტის მიერ ზიარების გმობის ფაქტზე.