რომის პაპმა მჟკ-სგან წერილი მიიღო უკრაინის კათოლიკე ეპისკოპოსების ქმედებების შესახებ
ჟურნალისტებმა პონტიფიკოსს უთხრეს, რატომ არ არის სიმართლე სვიატოსლავ შევჩუკისა და ვიტალი კრივიცკის სიტყვები უმე-ის შესახებ.
მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირმა რომის პაპ ფრანცისკეს წერილი გაუგზავნა, სადაც მიუთითა შეუსაბამობა უკრაინაში რკე-ის ეპისკოპოსების ქმედებებსა და თავად პონტიფიკოსის პოზიციას შორის უმე-ის ირგვლივ არსებულ ვითარებასთან დაკავშირებით. რესურსის თანახმად, ვატიკანმა უკვე მიიღო მიმართვა.
ჟურნალისტებმა რომის პაპს შეახსენეს მისი სიტყვები, რომ "არ არის საჭირო რაიმე ქრისტიანული ეკლესიის პირდაპირ ან ირიბად გაუქმება: ეკლესიები ხელშეუხებელია" და რომ "ვისაც უნდა ილოცოს ეკლესიაში, რომელიც მას სწორად მიაჩნია".
ამავე დროს, მჟკ-მ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინის კათოლიკე იერარქები სულ სხვა რამეს ამბობენ.
კერძოდ, ჟურნალისტებმა შეახსენეს პაპს, რომ „17 აგვისტოს უმე-ს ამკრძალავი კრიმინალური კენჭისყრის წინა დღეს, კიევ-ჟიტომირის რკე-ის ეპისკოპოსმა ვიტალი კრივიცკიმ მონაწილეობა მიიღო უკრაინის პრეზიდენტის ვოლოდიმერ ზელენსკის ონლაინ შეხვედრაში უკრაინის ეკლესიათა და რელიგიური ორგანიზაციების საბჭოს (ВРЦіРО უკრაინულად) არჩეულ წევრებთან ერთად, როგორც კათოლიკეების წარმომადგენელი. ამ შეხვედრაზე მან საჯაროდ განაცხადა, რომ ეთანხმება უმე-ის აკრძალვის ინიციატივას, რადგან ჩვენს ეკლესიას, ვციტირებთ, „არასდროს გადაუდგამს რეალური ნაბიჯები (რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან) გამოყოფისა და (რუსული აგრესიის) დასაგმობისთვის“.
კრივიცკიმ ასევე განაცხადა, რომ მხარს უჭერს პრეზიდენტისა და მთავრობის ინიციატივებს, მიიღონ კანონი, რომელიც კრძალავს უმე-ს, აღნიშნეს ჟურნალისტებმა.
მჟკ-მ ასევე მიუთითა პაპს უბკე-ის ხელმძღვანელის, სვიატოსლავ შევჩუკის სიტყვებზე, რომელმაც იმავე შეხვედრაზე, სრულიად უბკე-ის სახელით, უთხრა პრეზიდენტ ზელენსკის, რომ „ჩვენ ნამდვილად მხარს ვუჭერთ ყველაფერს, რასაც სახელმწიფო აკეთებს იმისათვის, რომ უზრუნველყოს უკრაინის მოქალაქეების რელიგიური თავისუფლების უფლებების რეალიზება და ჩვენ ვხედავთ, რომ სწორედ ამ სულისკვეთებით არის გადადგმული ეს ახალი ნაბიჯები (იგულისხმება უმე-ის აკრძალვის კანონი - ჩვენი შენიშვნა) ამ რელიგიური თავისუფლების უზრუნველსაყოფად“.
ჟურნალისტებმა ამ სიტყვებს სიცრუის ნაკადი, პრეტენზია და ცნებების ჩანაცვლება უწოდეს, სადაც ქრისტიანი მთავარეპისკოპოსი რეალურად აცხადებს, რომ ეკლესიის აკრძალვა არის ნაბიჯი რელიგიური თავისუფლებისაკენ.
„ჩვენ ვფიქრობთ, რომ თქვენ მიერ უკვე ნათქვამი სიტყვების გათვალისწინებით, არ არის საჭირო იმის ახსნა, თუ რამდენად ცინიკურია ეს. შეგახსენებთ, რომ უმე, რომელიც ამ ორგანიზაციის (AUCCRO) უმსხვილესი წევრი იყო, ამ ღონისძიებაზე არც კი მიუწვევიათ“, - ნათქვამია წერილში.
მჟკ-მ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მიტროპოლიტი ონოფრე, პირველი იყო ქვეყნის რელიგიური ლიდერებიდან, რომელმაც გააკეთა განცხადება რუსეთის შემოჭრის გმობის შესახებ. რომ იგივე პოზიცია დადასტურდა უმე-ის ბევრ შემდგომ ოფიციალურ განცხადებაში; რომ უმე არის სრულიად დამოუკიდებელი და დამოუკიდებელი რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისგან და ეს აისახება მის წესდებაში, რომელიც მიღებულ იქნა უმე-ის საბჭოზე 2022 წლის 27 მაისს; რომ ჩვენი ვაჟები და ქალიშვილები ყოველდღიურად სწირავენ სიცოცხლეს ფრონტზე უკრაინის დასაცავად. მიუხედავად ამ ყველაფრისა, უმე ექვემდებარება ფართომასშტაბიან დევნას: ხელისუფლების დახმარებით და ხშირად სასტიკი ძალადობის გამოყენებით, 1500-მდე უმე-ს ეკლესია წაართვეს. ამავდროულად, ხდება უმე-ის ერთგული მღვდლების ცემა, ასევე საბუთების გაყალბება და რეიდერული თაღლითობა ეკლესიების ქონებით.
მჟკ სთხოვს პონტიფიკოსს, რომ უზრუნველყოს რკე და უბკე-ს ეპისკოპოსებმა გააუქმონ თავიანთი ხმები "შეთანხმების" შესახებ უმე-ის აკრძალვასთან დაკავშირებით და ვიტალი კრივიცკიმ ოფიციალურად ბოდიში მოუხადოს უმე-ის წინამძღვარსა და სამწყსოს მისი სიტყვებისთვის.