ეპიფანემ ომის გამართლებაში დაადანაშაულა რუსეთის ყველა ძირითადი რელიგიური ცენტრი
დუმენკოს თქმით, „არა მხოლოდ მოსკოვის საპატრიარქო და მისი ხელმძღვანელი საჯაროდ უწოდებს რუსულ აგრესიას „წმინდა ომს“.
10 დეკემბერს, ვარშავაში გამართულ ევროპის ეკუმენურ კონსულტაციაზე, მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ განაცხადა, რომ რუსეთის ყველა რელიგიური ცენტრი მხარს უჭერს რუსეთის ომს უკრაინის წინააღმდეგ.
დუმენკოს თქმით, „ჩვენ ყველანი მოწმენი ვართ იმისა, რომ არა მხოლოდ მოსკოვის საპატრიარქო და მისი ხელმძღვანელი კირილ გუნდიაევი საჯაროდ უწოდებს რუსეთის აგრესიას „წმინდა ომს“.
„რუსეთის ყველა ძირითადი რელიგიური ცენტრი მონაწილეობს ომის გამართლებაში, რომლის მეშვეობითაც კრემლის ტირანია, როგორც ეს იყო ცივი ომის დროს, ცდილობს გავლენა მოახდინოს ეკლესიების პოზიციასა და გადაწყვეტილებებზე მსოფლიოში, საერთაშორისო და საერთაშორისო რეზოლუციებზე. ეკუმენური ორგანიზაციები, მათ შორის ეკლესიათა მსოფლიო საბჭო“, - განაცხადა მეუ-ს ხელმძღვანელმა.