აშშ-ში ადვენტისტმა კაპელანებმა ესს-თან განიხილეს რელიგიური თავისუფლება უკრაინაში
ენდრიუ გეირვუდის გამოსვლა ლავრის სატრაპეზო ეკლესიაში. ფოტო: adventist.ua ენდრიუ გეირვუდის გამოსვლა ლავრის სატრაპეზო ეკლესიაში. ფოტო: adventist.ua
ადვენტისტმა კაპელანები უკრაინის ომბუდსმენის ოფისის თანამშრომლებს შეხვდნენ და სატრაპეზო ეკლესიაში ლოცვითი საუზმე გამართეს.
2024 წლის 3 დეკემბრიდან 6 დეკემბრის ჩათვლით, ადვენტისტი კაპელანები შეერთებული შტატებიდან, ივან ომანა და ენდრიუ გარევუდი, ეწვივნენ უკრაინას, იუწყება უკრაინის ადვენტისტების ვებგვერდი.
ვიზიტის ორგანიზატორი იყო ადვენტისტური ეკლესიის გენერალური კონფერენცია ადგილობრივი ხელმძღვანელობის დახმარებით. კაპელანებმა გამართეს შეხვედრები სამთავრობო უწყებების, მათ შორის ეთნოპოლიტიკის სახელმწიფო სამსახურის წარმომადგენლებთან (შეხვედრა იყო ეთნოპოლიტიკის სახელმწიფო სამსახურის თავმჯდომარის მოადგილესთან ვიქტორ ვოინალოვიჩთან), ომბუდსმენის ოფისთან და სამხედრო ინსტიტუტთან.
ამერიკელი ადვენტისტები ასევე იმყოფებოდნენ "სამხედრო საუზმეზე" ზელენსკისთან ერთად კიევ-პეჩერის ლავრის სატრაპეზო ეკლესიაში.
შეხვედრებზე განიხილეს რელიგიური თავისუფლების საკითხები, კაპელანების როლი უკრაინის აღდგენაში, სამხედრო ტყვეების მხარდაჭერა და სამხედროებისთვის სულიერი დახმარება. კაპელანებმა დაჭრილები სამხედრო ჰოსპიტალში მოინახულეს, სადაც მძიმედ დაჭრილი ჯარისკაცების სულიერი დახმარების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.