კარდინალი პაროლინი სირიის შესახებ: შთამბეჭდავია, რამდენად სწრაფად დაეცა ასეთი ძლიერი რეჟიმი
ვატიკანის სახელმწიფო მდივანმა თქვა, რომ ჯერ ნაადრევია სირიაში ქრისტიანული თემების მომავლის პროგნოზირება.
2024 წლის 10 დეკემბერს ვატიკანის სახელმწიფო მდივანმა, კარდინალმა პიეტრო პაროლინმა სირიაში განვითარებულ მოვლენებზე კომენტირებისას განაცხადა, რომ გაოცებულია ცვლილებების სიჩქარით. კარდინალის სიტყვები ციტირებს Vatican News-ს: „რეჟიმი, რომელიც ძლიერი ჩანდა, მოკლე დროში მოიშალა“.
მან აღნიშნა, რომ ვითარება სწრაფად ვითარდება და შედეგის პროგნოზირება ნაადრევია, უნდა ვნახოთ, როგორ განვითარდება მოვლენები. სახელმწიფო მდივანმა პაროლინმა თქვა, რომ გარკვეული განცხადებები უკვე გაკეთდა ქრისტიანული თემების პატივისცემასთან დაკავშირებით, ამიტომ იმედოვნებს, რომ ,,შესაძლებელი ყველას პატივისცემა “. კარდინალმა ასევე მოუწოდა მათ, ვინც იღებდა ძალაუფლებას, შეეცადონ შექმნან ღია და სამართლიანი რეჟიმი, რომელიც პატივს სცემს ყველას, მათ შორის ქრისტიანული თემების უფლებებს.
პაროლინმა თავისი გამოსვლა ამ რთულ პერიოდში წინდახედულებისა და შემწყნარებლობისკენ მოწოდებით დაასრულა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ვატიკანის სახელმწიფო მდივანმა ისაუბრა, რა არის საჭირო უკრაინაში ზავის მისაღწევად.