ქართული ეკლესია საპროტესტო აქციებზე მკრეხელური ქმედებების წინააღმდეგ გამოვიდა
რუსთაველის გამზირზე, საქართველოს პარლამენტის შენობასთან აქციის მონაწილეებმა კუბო დაწვეს ქრისტეს გამოსახულებით.
2024 წლის 11 დეკემბერს საქართველოს მართლმადიდებელმა ეკლესიამ მკაცრად დაგმო საქართველოში ანტისამთავრობო საპროტესტო აქციების დროს განხორციელებული მკრეხელური და სასულიერო ქმედებები.
განცხადებაში გამოთქმული იყო შეშფოთება მზარდი სიძულვილისა და დიალოგში ჩართვის სურვილის გამო, მიმდინარე საპროტესტო აქციების ფონზე.
„ჩვენ ვართ მტრობის უკიდურესი გამოვლინებების მოწმენი, რომელიც, სამწუხაროდ, მოიცავს ოკულტურ რიტუალებს და ღვთისმგმობელ ქმედებებს“, - ნათქვამია საპატრიარქოს განცხადებაში მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით, როდესაც აქციის მონაწილეებმა რუსთაველის გამზირზე საქართველოს პარლამენტის შენობასთან დაწვეს ქრისტეს გამოსახულებით კუბო. საპატრიარქომ დაგმო ეს ქმედება, როგორც მიზანმიმართული პროვოკაცია და ქრისტიანული ღირებულებების შეურაცხყოფა, ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ასეთი ქმედებები მხოლოდ ზრდის განხეთქილებას საზოგადოებაში.
ამ ღონისძიებების ორგანიზატორებს და მონაწილეებს მნიშვნელოვანი პასუხისმგებლობა ეკისრებათ, განაცხადა საქართველოს ეკლესიამ და დასძინა, რომ ასეთი ქცევა იწვევს მტკივნეულ ასოციაციებს ეკლესიის დევნისა და შეურაცხყოფის ისტორიულ პერიოდებთან. საქართველოს საპატრიარქომ მოუწოდა ამ მკრეხელური აქტის ყველა მონაწილეს, დაფიქრდნენ თავიანთ ქმედებებზე, აღიარონ მათი სიმძიმე და მიმართონ სინანულს. მათ გაიხსენეს, რომ ქაშვეთის წმინდა გიორგის სახელობის ტაძრის სასულიერო პირებმა აქციის მონაწილეებისთვის ღამისთევის ლოცვა გამართეს. ამავდროულად, საქართველოს ეკლესიამ მკაცრად გააკრიტიკა ტაძრის მიმდებარე ტერიტორიაზე ოკულტური რიტუალების გამართვა და მას პროვოკაცია და შეურაცხყოფა უწოდა მორწმუნეების მიმართ, მიუხედავად მათი დამოკიდებულებისა საპროტესტო აქციების მიმართ.
განცხადებაში ქრისტიანებს შეახსენეს ოკულტური პრაქტიკით დაკავების სულიერი საფრთხე და გააფრთხილა, რომ ასეთი ქმედებები ადამიანს აშორებს ღმერთთან. „საქართველო არის ქრისტიანი მოწამეების სისხლით განწმენდილი მიწა“, ხაზგასმით აღნიშნეს საპატრიარქოში და დასძინეს, რომ გზა, რომელიც მიდის წმინდა ტრადიციების შეურაცხყოფისკენ, დამღუპველია. დასასრულს, საქართველოს საპატრიარქომ ამ მძიმე ჟამს ერთიანობისა და სიყვარულისკენ მოუწოდა. „უფალმა მოგვანიჭოს გულისხმიერება, თავმდაბლობა და ურთიერთსიყვარული, რათა ჩვენ ერთად დავძლიოთ ეს განსაცდელები“, - ნათქვამია განცხადებაში.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ქართულმა ეკლესიამ დაგმო პრეზიდენტის მოწოდება ბავშვების საპროტესტო აქციაზე გასვლის შესახებ.