ფანარის ლიდერი პაპს მოუწოდებს დაუბრუნდეს იულიუსის კალენდარს
პატრიარქი ბართლომეოსი პაპს იულიუსის კალენდარზე გადასვლას სთხოვს. ფოტო: DW პატრიარქი ბართლომეოსი პაპს იულიუსის კალენდარზე გადასვლას სთხოვს. ფოტო: DW
პოლიტიკურ კონფერენციაზე პატრიარქმა ბართლომეოსმა განაცხადა, რომ 2025 წელს აღდგომის ერთიანი აღნიშვნა "საოცარი დამთხვევაა".
აბუ დაბიში გამართულ მსოფლიო პოლიტიკურ კონფერენციაზე კონსტანტინოპოლის მსოფლიო პატრიარქმა ბართოლომეოსმა რომის პაპ ფრანცისკეს მოუწოდა გადავიდეს იულიუსის კალენდარზე.
მისი თქმით, 2025 წელს აღდგომის აღნიშვნა მართლმადიდებლებს, კათოლიკეებსა და პროტესტანტებს შორის „საოცარი დამთხვევაა“. ”ეს არის ერთიანობის შესანიშნავი შესაძლებლობა, - თქვა მან, - მით უმეტეს, რომ აღდგომის ერთობლივად აღნიშვნის გზა იყო ერთ-ერთი საკითხი, რომელიც ნიკეის კრებამ გადაწყვიტა.
„ძველი კონფლიქტების გამოსწორებისკენ რეალური ნაბიჯი არის მსოფლიო საპატრიარქოს და ჩვენი მოკრძალების მოწოდება რომის კათოლიკური ეკლესიისადმი და ჩვენი უფროსი ძმის, უწმინდესი პაპი ფრანცისკესადმი, დაუბრუნდნენ იულიუსის კალენდარს აღდგომის ერთობლივად აღნიშვნისთვის. „ეკლესიის, როგორც ქრისტეს სხეულის შესახებ ჩვენი ცოდნის საფუძველზე, ეს რეალისტური წინადადება წარმოადგენს ნათელ გზას ერთიანობისკენ“, - თქვა პატრიარქმა ბართლომეოსმა. ფანარის მეთაურს არ დაუკონკრეტებია, გულისხმობდა თუ არა რკე-ის სრულ გადასვლას იულიუსის კალენდარზე, თუ მხოლოდ აღდგომის აღნიშვნის თარიღს.