საქართველოს პატრიარქი საპროტესტო აქციაზე ხალხს მიმართავს
საქართველოს ეკლესიის წინამძღვარმა განაცხადა, რომ ქვეყანაში არსებული კონფლიქტები რეალურ საფრთხეს უქმნის სახელმწიფოებრიობასა და სუვერენიტეტს.
საქართველოს ეკლესიის წინამძღვარმა, პატრიარქმა ილიამ ქართველ ხალხს დედაქალაქში მიმდინარე საპროტესტო აქციებთან დაკავშირებით მიმართა. მიმართვა საქართველოს საპატრიარქომ ფეისბუქ-გვერდზე გამოაქვეყნა.
უნეტარესმა განაცხადა, რომ „მოვლენები, რომლებიც განვითარდა ბოლო რამდენიმე დღის განმავლობაში, ნათლად აჩვენებს, რომ თითოეული ჩვენგანის მოვალეობა უნდა იყოს მშვიდობაზე ზრუნვა“.
,,ყოველი ადამიანი - დიდი თუ პატარა - უნდა გაემიჯნოს ძალადობას და გააცნობიეროს, რომ ჩვენს რთულ დროში მდგომარეობის მკვეთრად დაძაბვა რეალურ საფრთხეს უქმნის ქვეყნის მთავარ მონაპოვარს - სახელმწიფოებრიობასა და სუვერენიტეტს! და ამის გათვალისწინებითაც განსაზღვროს თავისი ნაბიჯები.’’ - განაცხადა პატრიარქმა ილიამ. მან გააფრთხილა, რომ სიყვარულის ნაკლებობა, ცინიზმი და უპატივცემულობა, რაც ახლა შეინიშნება კონფლიქტის მხარეებს შორის, სასიკვდილო ცოდვაა.
„უსიყვარულობა, ცინიზმი, უპატივცემულობა ... რაც, სამწუხაროდ, ჩვენი საზოგადოების ნაწილისათვის ჩვევად იქცა, დამღუპველი ცოდვებია;. „ურთიერთსიძულვილით, გაბოროტებით, ღვარძლით... ვერცერთ ეროვნულ ამოცანას ვერ გადავწყვეტთ და საკუთარ თავსაც და სახელმწიფოსაც მხოლოდ დავაზარალებთ. ჩვენი ქრისტიანობა მთავრდება იქ, სადაც მთავრდება მოყვასისადმი სიყვარული.
ჩვენ ყველას სამშობლოს სიყვარული გვაერთიანებს; ამიტომაც მოგმართავთ: საქართველოს კეთილდღეობისათვის გავერთიანდეთ ლოცვით, რათა ღვთის შეწევნითა და შინაგანი მშვიდობით შევძლოთ მართებული ნაბიჯების გადადგმა.
საქართველოსა და უცხოეთში მოღვაწე ჩვენს სასულიერო პირებს გეძლევათ კურთხევა, ყოველდღე, 13:00 საათზე, დარეკოთ ზარი და აღავლინოთ სავედრებელი პარაკლისი ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლისადმი, ხოლო საქართველოსა და უცხოეთში მყოფ მრევლს გთხოვთ (პირად კანონთან ერთად), დღის განმავლობაში ილოცოთ: „მამაო ჩვენო“, 90-ე ფსალმუნი, „მოწყალებისა კარი განგვიღე“, „ღვთისმშობელო ქალწულო გიხაროდენ“ (3-ჯერ), ასევე, წმ. ანდრია მოციქულის, წმ. ნინოს, წმ. გიორგისა და წმ. ნიკოლოზის ტროპრები და ბოლოს ,,აცხოვნე, უფალო, ერი შენი“.
პატრიარქმა შეახსენა, რომ საქართველო ევროპული ცივილიზაციის განუყოფელი ნაწილია და ჩვენი ვალია, ხელი შევუწყოთ ჩვენს მრავალსაუკუნოვან ქრისტიანულ სულიერ-კულტურულ მემკვიდრეობასა და ტრადიციულ ღირებულებებზე დაფუძნებული ევროპული ტიპის ეროვნული სახელმწიფოს განმტკიცებასა და განვითარებას.
ადრე მჯკ წერდა, რომ ქართულმა ეკლესიამ დაგმო პრეზიდენტის მოწოდება ბავშვების საპროტესტო აქციაზე გასვლის შესახებ.