ლავრაში ჩატარებული ჩემი კულინარული შოუს ყველა კრიტიკოსი კრემლზე მუშაობს - პროდიუსერი
გალიმოვი კულინარიულ შოუზე ლავრის სატრაპეზო ეკლესიაში. ფოტო: Фейсбук Галимова გალიმოვი კულინარიულ შოუზე ლავრის სატრაპეზო ეკლესიაში. ფოტო: Фейсбук Галимова
გალიმოვმა უმე-ს „სიბინძურე“ უწოდა, რომელიც „ყველა საშუალებით უნდა აღმოიფხვრას“.
ლავრის სატრაპეზო ტაძარში გამართული სკანდალური კულინარული ტელეშოუს პროდიუსერმა განაცხადა, რომ ყველა, ვინც მისი გაკრიტიკება გაბედა, ორგანიზებული დაჯგუფებაა, რომელიც მოსკოვზე მუშაობს. ამის შესახებ აკიმ გალიმოვმა თავის Facebook-ზე დაწერა.
გალიმოვის სიტყვებით, მისი შოუს კრიტიკა კრემლის სპეცოპერაციაა მეუ-ს ტომოსის 6 წლის თარიღის აღნიშვნის ჩასაშლელად. ის ზედმიწევნით იყო დადგმული და მომზადებული.
„მეგობრებო, ეს ყველაფერი -  უკრაინის წინააღმდეგ მიმართული მორიგი მაშტაბური იერიშია“, - ირწმუნებოდა გალიმოვი.
მან მიმართა კულტურის მინისტრ ტოჩიცკის და განაცხადა, რომ „მოსკოვის საპატრიარქო აქამდე იყენებს ასობით ჩვენს ძეგლს, სადაც შეიძლება ნებისმიერი რამ გაკეთდეს, უკრაინის შესახებ ნარატივთა მიწოდებისთვის“.
„და ეს ჩვენი სტრატეგიული ამოცანაა - ჩვენი ქვეყნიდან მისი გაძევება“, - განაცხადა პროდიუსერმა. მან აღნიშნა, რომ უმე ატარებს მთელ რიგ ღვთისმსახურებებს ისტორიულ ტაძრებში და „ისინი ყველგან არიან  და ისინი ახლა გრძნობენ ძალთა მოზღვავებას“.
„რა ვქნათ? მტკიცედ ვიდგეთ ჩვენს მიწაზე და ვაკეთოთ ის, რაც უნდა გაგვეკეთებინა - დავგმოთ ეს სიბინძურე ყველა საშუალებით. სწორედ ასე ვმოქმედებთ!“, - დაასრულა გალიმოვმა.