პოლონეთის ეკლესია ადასტურებს თავის პოზიციას მეუ-ს არაღიარების შესახებ
პოლონეთის ეკლესიის ეპისკოპოსთა საბჭომ უპასუხა „უკრაინის საეკლესიო კითხვას“ თავისი წინა გადაწყვეტილებით სქიზმატიკოსებთან ურთიერთობის შეუძლებლობის შესახებ.
2021 წლის 26 ოქტომბერს, პოლონეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსთა საბჭომ თავის სხდომაზე განიხილა საეკლესიო ვითარება უკრაინაში და დაადასტურა მისი წინა გადაწყვეტილება, სადაც საუბარი იყო მეუ-ს უკრაინელი სქიზმატიკოსების ავტოკეფალიის უკანონობაზე და აკრძალვაზე. მღვდელმსახურება მათთან ევქარისტიულ ზიარებაში არ შევა, ნათქვამია ეკლესიის ოფიციალურ ვებგვერდზე.
საბჭოს სხდომაზე პირველ საკითხად განიხილეს ეკლესიის ამჟამინდელი პოზიცია უკრაინაში. ეპისკოპოსებმა გადაწყვიტეს დაეყრდნონ მათ წინა გადაწყვეტილებას, რითაც უცვლელი დატოვეს პოზიცია მეუ-ს ავტოკეფალიის არაღიარების შესახებ.
შეგახსენებთ, რომ ადრე პოლონეთის ეკლესიის ეპისკოპოსთა საბჭომ განაცხადა, რომ სამღვდელო ხელდასხმას მოკლებული განდგომილები ვერ წარმოადგენენ ჭეშმარიტ ეკლესიას. ამავდროულად, პოლონეთის ეკლესიამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა თავისი პოზიცია უკრაინის საეკლესიო ვითარებასთან დაკავშირებით, რაც გამოთქმული იყო 2018 წლის 9 მაისის No340 და 2018 წლის 15 ნოემბრის No341 დადგენილებებში.