თეოლოგმა დაასაბუთა ალექსანდრიის ეკლესიის სასულიერო პირების რმე-ში მიღება
მას მერე,რაც პატ. თეოდორემ მეუ-ს მეთაურთან ერთად იმსახურა, ალექსანდრიის ეკლესიის არაერთმა მღვდელმა გამოაცხადა სქიზმატიკოსებთან ურთიერთობის არქონის სურვილი, -მამა გიორგი.
რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიას შეუძლია შექმნას თავისი იურისდიქცია აფრიკაში და მიიღოს ალექსანდრიის საპატრიარქოს სასულიერო პირები მათი ეპისკოპოსებისგან მიმარტვის წერილების გარეშე მას შემდეგ, რაც პატრიარქმა თეოდორემ აღიარა მეუ-ს სქიზმატური სტრუქტურა, თვლის თეოლოგი მღვდელი გიორგი მაქსიმოვი. მისი სტატია "აფრიკელი სამღვდელოების რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წიაღში მიღების კანონიკური ასპექტის შესახებ" გამოქვეყნებული ვებსაიტზე Pravoslavie.Ru იძლევა ამ ქმედებების საფუძველს ალექსანდრიის პატრიარქ თეოდორეს ქმედებების შემდეგ მეუ-ს ხელმძღვანელთან.
კერძოდ, ღვთისმეტყველი წერს, რომ მეოცე საუკუნის დასაწყისამდე ალექსანდრიის პატრიარქის ტიტული ასე ჟღერდა: „პაპი და პატრიარქი დიდი ქალაქ ალექსანდრიის, ლიბიის, პენტაპოლისის, ეთიოპიის, მთელი ეგვიპტისა“. და მხოლოდ მელეტიმ (მეტაქსაკისმა), რომელიც ალექსანდრიის კათედრაში იმყოფებოდა 1926 წლიდან 1935 წლამდე, დაამატა სიტყვები ,,და მთელი აფრიკა" თავის ტიტულს. ალექსანდრიის საპატრიარქოს იურისდიქციის ასეთი სერიოზული გაფართოება იყო არა მართლმადიდებლური დისკუსიისა და რაიმე შეთანხმებული გადაწყვეტილების შედეგი, არამედ მხოლოდ ერთი საკამათო ისტორიული მოღვაწის გადაწყვეტილება“, - აღნიშნავს მღვდელი. იგი თვლის, რომ ეს უნდა იყოს პასუხი ალექსანდრიის საპატრიარქოს ზოგიერთი ბერძენი ეპისკოპოსის განცხადებებზე, რომ აფრიკა, სავარაუდოდ, ყოველთვის ალექსანდრიის ეკლესიას ეკუთვნოდა.
ამავდროულად, სწორედ ალექსანდრიის პატრიარქის მიერ მეუ-ს სქიზმატიკოსების აღიარებამ გამოიწვია ის, რომ 2019 წლის 8 ნოემბერს რმე-მ თავისი იურისდიქცია აფრიკაში გახსნა, რადგან აფრიკის რიგ ქვეყნებში უკვე იყო მრევლი, რომელთა შორის იყვნენ უპირატესად რუსეთის ეკლესიის კანონიკური ქვეყნებიდან. „ეკლესიები რუსებმა ააშენეს და მათში რუსი მღვდლები მსახურობდნენ, მაგრამ ლიტურგიის დროს მათ პატივი მიაგეს ალექსანდრიის პატრიარქს და ადგილობრივ ბერძენ ეპისკოპოსებს, ეპისკოპოსებს, რომლებიც მათ იურისდიქციაში იყვნენ“, - წერს მღვდელი გიორგი მაქსიმოვი. - პატრიარქ თეოდორეს მზაკვრულმა ქმედებებმა, რომელიც მანამდე უკრაინის კანონიკურ მართლმადიდებლურ ეკლესიას უჭერდა მხარს, რუსეთის ეკლესია მძიმე მდგომარეობაში ჩააგდო. მან არაერთხელ გააფრთხილა შვილები განხეთქილებასთან ზიარების შესახებ, მაგრამ შემდეგ აღმოჩნდებოდა, რომ მის მიერ მონათლული საეროები და მის მიერ აფრიკაში გაგზავნილი მღვდლები თავიანთი ნების საწინააღმდეგოდ შევიდნენ ზიარებაში განხეთქილებასთან ლოცვით და ევქარისტიული ზიარებით პატრიარქთან. ალექსანდრიის, რომელმაც ეს განხეთქილება აღიარა თითქოს ეკლესიად "...
აფრიკაში იურისდიქციის გახსნის შემდეგ ალექსანდრიის საპატრიარქოს სამღვდელოებამ მიმართა უწმინდეს პატრიარქ კირილს, რომელსაც არ სურდა მრევლთან ერთად სქიზმატიკოსებთან ურთიერთობა. თეოლოგის თქმით, ნორმალურ ვითარებაში სასულიერო პირების მიღება მათი ეპისკოპოსის ოფიციალური წერილის გარეშე შეუძლებელი იქნებოდა. მაგრამ ახლა ალექსანდრიის მართლმადიდებლური ეკლესიის არცერთ ეპისკოპოსს არ გამოუთქვამს უთანხმოება პატრიარქ თეოდორეს ქმედებებზე უკრაინაში განხეთქილების მხარდასაჭერად. „რადგან მმართველი ეპისკოპოსი, რომელმაც კატეგორიულად უარყო განხეთქილების გზა, ალექსანდრიის ეკლესიაში არ მოიძებნა, ხსენებული სასულიერო პირებისთვის ერთადერთი შესაძლებლობაა მიმართონ სხვა კანონიკური ეკლესიის ეპისკოპოსს, რომელმაც თავი იხსნა განხეთქილებისგან“, - ამბობს მღვდელი გიორგი მაქსიმოვი.
როგორც მჟკ იტყობინება, რმე აპირებს მიიღოს ალექსანდრიის ეკლესიის სასულიერო პირები, რომლებიც არ ცნობდნენ მეუ-ს.