ანტიოქიის ეკლესიამ უარი თქვა შობის აღნიშვნაზე
ანტიოქიის მართლმადიდებელი ეკლესია უარს ამბობს შობისა და სხვა ქრისტიანული დღესასწაულების აღნიშვნაზე სირიაში „მანამდე, სანამ არ აღდგება უსაფრთხოება“.
ანტიოქიის უნეტარესი პატრიარქის იოანე X მითითებების შესაბამისად, უსაფრთხოების სფეროში მდგომარეობიდან გამომდინარე და მასთან დაკავშირებული პრობლემების აღმოსაფხვრელად, რომლებიც ჩნდება სირიის სხვადასხვა კუთხეებში “ცალკეული შეცდომების” გამო, შობის, ახალი წლის და სხვა ქრისტიანული დღესასწაულების აღნიშვნა შეჩერებულია მანამდე, სანამ არ აღდგება უსაფრთხოების ზომები. ქრისტიანული დღესასწაულები შემოიფარგლება ლოცვებით და სანთლების ანთებით.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 2024 წლის 12 დეკემბერს ანტიოქიის უნეტარესმა პატრიარქმა იოანე X განაცხადა, რომ ამ მომენტისთვის მისი ანტიოქიის ეკლესიის კლირიკოსები და ხალხი უსაფრთხოდ არიან.